Często zadajemy sobie pytanie gdzie spędzić urlop, aby wszyscy członkowie rodziny znaleźli dla siebie coś, co sprawi, że będą tam szczęśliwi. Czy w Polsce jest takie miejsce skąd wszyscy wrócą zadowoleni, a do tego dużo zdrowsi ?

Muszyna - małe, ale pięknie położone miasteczko w pobliżu Krynicy oferuje niezliczenie wiele atrakcji dla przybyłych gości. Miałam okazję się o tym niedawno przekonać, a ponieważ zbliżają się ferie chciałabym podzielić z Państwem moimi wrażeniami. Tutaj nie można się nudzić.
Od najstarszych do najmłodszych - każdy znajdzie dla siebie miły sposób na spędzenie czasu i wspaniały wypoczynek.
Muszyna leży u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Szczawnik i Muszynka.
Na lewym brzegu Popradu znajduje się Zapopradzie, gdzie mieści się centrum sportowo-rekreacyjne z basenami, amfiteatrem, skate parkiem, kortami tenisowymi, a w sezonie zimowym czynne jest lodowisko.
W dzielnicy uzdrowiskowej znajduje się Park Zdrojowy "Zapopradzie". Miejsce to szczególnie polecam miłośnikom wody mineralnej. Obfite źródła o właściwościach leczniczych uczyniły Muszynę wyjątkowym uzdrowiskiem.
Muszyna wraz z sąsiadującymi miejscowościami Złockiem i Szczawnikiem oferuje usługi uzdrowiskowe w licznych sanatoriach, hotelach ośrodkach wczasowych.

Nad miastem górują od wieków ruiny średniowiecznego zamku, usytuowanego na południowym grzbiecie Koziejówki. Miejsce to zwane Basztą jest licznie odwiedzanym punktem widokowym na miasto, Dolinę Popradu i Dolinę Muszynki.

W sezonie narciarskim, na terenie gminy Muszyna można skorzystać z 5 wyciągów narciarskich (1 krzesełkowy i 4 orczykowe). Dla miłośników narciarstwa przygotowano trasy o długości 3,8 km.
Zjazdy na naturalnym torze saneczkowym pod Kotylniczym Wierchem oferuje Ośrodek wypoczynkowy Activa

Jazda psim zaprzęgiem to niewątpliwie jedna z najrzadziej spotykanych form aktywnego wypoczynku. Spotkanie z przyjaznymi czworonogami i nietypowa przejażdżka pozostaje w pamięci na długie lata.

W dnie bagnistego koryta potoku Złockiego, usytuowana jest mofeta o nazwie "Bulgotka". Wypływ CO2 częściowo ma miejsce pod pokrywą wody i dlatego jest doskonale widoczna i słyszalna. W kilku punktach, na powierzchni około 25 m2, wydobywają się nieustannie w dzień i w nocy różnej wielkości bąble CO2. W rejonie tym występuje również samotna sucha ekshalacja dwutlenku węgla – "Dychawka". Nazwa ta doskonale obrazuje jej charakterystyczne cechy, gdyż wydaje syczące odgłosy Miejscowi mówią, że słychać tam „oddech” ziemi.
To wcale nie koniec atrakcji. Można tam także zwiedzić ruiny XIV wiecznego zamku, podzamkowy zespół dworski, cerkwie, kapliczki, Cmentarz Żydowski w Muszynie, zabytkową zabudowę mieszkalną, zabytkowy kościół itp.

W centrum miasta znajduje się Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego., a w nim wiele bezcennych skarbów. Szczególnie jeden z nich był dla mnie wielką niespodzianką i wspaniałym odkryciem. Jest to pianola, która gra do dnia dzisiejszego. Posłuchajmy:W pozostałych pomieszczeniach Muzeum możemy się zapoznać z regionalnymi eksponatami z okolicy, a także z interesującymi zbiorami mieszkańców.Podczas zwiedzania miałam możność obejrzeć unikalne zdjęcia i oryginalne czasopisma z lat 30-tych obrazujące działalność, życie oraz uroczysty pogrzeb Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Byłam pod wrażeniem pasji, zaangażowania i pracy pani kustosz Barbary Ruckiej. Z wielkim sercem podchodzi do swojej pracy i sprawia, że wizyta w tym miejscu jest prawdziwą przyjemnością. Dzięki niej dowiedziałam się wielu ciekawych historii dotyczących regionu.

Poza piękną okolicą, do odwiedzania Muszyny zachęca gościnność i serdeczność mieszkańców. Nigdzie nie spotkałam nagromadzenia tylu atrakcji w jednym miejscu.
Serdecznie polecam wszystkim Muszynę.


Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!