Publikacja "Szczęśliwe garnki. Kulinarna książka z przepisami na lato" Beaty Pawlikowskiej zawiera 34 receptury na szybkie i proste dania jarskie.

Lato to moja ulubiona pora roku, tak naprawdę dla mnie zimy mogłoby nie być. Już nie mogę się doczekać wiosny, bo po niej przychodzi upragnione lato. Na pocieszenie ostatnio czytałam książkę z przepisami na wiosnę Beaty Pawlikowskiej. I teraz przyszedł czas na przepisy na lato tej autorki...

Publikacja "Szczęśliwe garnki. Kulinarna książka z przepisami na lato" zawiera 34 receptury na szybkie i proste dania. Jak przyznaje Beata Pawlikowska: W mojej szczęśliwej kuchni zawsze gra pozytywna muzyka albo cisza, w której śpiewają ptaki. Gotuję z radością szybkie, zdrowe i pyszne dania z prostych, naturalnych produktów. Wiem z doświadczenia, że w takiej szczęśliwej kuchni i w szczęśliwych garnkach powstaje dobre, szczęśliwe jedzenie, które pysznie karmi ciało i duszę.

Lato to czas obfitości. Zdaniem autorki: co chwilę pojawiają się nowe owoce - czereśnie, wiśnie, jagody, porzeczki i pierwsze jabłka papierówki. Wtedy też pojawiają się szparagi, ziemniaki i fasolka szparagowa. A dojrzałe zboża falują na wietrze. To czas wakacji, podróży, smakowania innych światów, poznawanie nowego i zbieranie doświadczeń.

Beata Pawlikowska w kuchni stosuje filozofię pięciu przemian. Polega ona na tym, że tak samo jak pory roku następują po sobie w określonej kolejności, tak samo dzieją się pewne procesy wewnątrz ludzkiego organizmu. Każdy z nich jest wspierany przez inną grupę produktów. Dlatego każdy składnik należy dodawać do dania w określonej kolejności. Autorka dodaje najpierw marchewkę, seler i korzeń pietruszki (żywioł Ziemi, wspierający żołądek i śledzionę), a dopiero por (żywioł metalu powiązany z płucami i jelitem grubym). Dzięki odpowiedniej kolejności, dania smakują lepiej.

Należy przy tym zauważyć, że pięć żywiołów odpowiada pięciu porom roku. I tak oto drzewo to wiosna, ogień to lato, ziemia to późne lato, metal to jesień, woda to zima. Dla ułatwienia, symbole pięciu żywiołów zamieszczone zostały przy każdym składniku danej potrawy.

Z racji tego, że autorka jest weganką, w przepisach nie występuje mięso, jajka, masło, majonez, mąka pszenna. Jednak przepisy są bardzo różnorodne i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki tej książce można odkryć bogaty świat smaków i przypraw.
Niektóre dania wydają się proste, jak np.: fasola z dynią i kapustą, kasza jaglana z brokułami, papryką i kolendrą czy lemoniada arbuzowa.

Inne dania były dla mnie niespodzianką, jak np. kasza quinoa z bazylią, ryż basmati z fasolką i orzechami pecan, zielona fasolka z dzikiem ryżem, imbirem i malinami. O niektórych nazwach produktów nawet nie słyszałam.

"Szczęśliwe garnki. Kulinarna książka z przepisami na lato" to książka kucharska pełna inspiracji, która pokazuje, że nawet proste dania mogą być smaczne i mieć piękny wygląd. Z pewnością wypróbuję kilka przepisów, ponieważ zdjęcia potraw są naprawdę zachęcające. Polecam tę książkę miłośnikom kuchni wegetariańskiej i Beaty Pawlikowskiej.

Warto wspomnieć, że "Szczęśliwe garnki" to kulinarna seria z przepisami na wszystkie pory roku (wiosnę, lato, jesień, zimę), święta oraz ciastka. Każdej książce z serii towarzyszy multimedialna niespodzianka - specjalnie przygotowany film, na którym Beata Pawlikowska zaprasza czytelników do swojej kuchni. Można go obejrzeć dzięki aplikacji mobilnej Tap2C. Myślę, że warto mieć w domu całą kolekcję.

Beata Pawlikowska jest polską pisarką, podróżniczką i dziennikarką. Swoją pierwszą książkę – "Powieść z nurtu realizmu magicznego" napisała w wieku 18 lat i była ona czytana w Programie III Polskiego Radia. Na swoim koncie ma m.in. książki podróżnicze (np. "Blondynka w dżungli", "Blondynka na Jawie"), cykle poradników psychologicznych (np. "W dżungli życia", "W dżungli miłości") czy "Rozmówki".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!