Członkowie Rady Państw Morza Bałtyckiego Członkowie Rady Państw Morza Bałtyckiego

Członkowie Rady Państw Morza Bałtyckiego (© Paolos, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CBSS-members.png)

Zakończył się, rozpoczęty wczoraj w Wilnie, VIII Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego. Przedstawiciele 11 krajów debatowali nad przyszłością regionu Morza Bałtyckiego. Przyjęta została także "Wizja Regionu Morza Bałtyckiego 2020".

Gospodarzem kolejnego, ósmego spotkania przedstawicieli państw zrzeszonych w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) jest premier Litwy Andrius Kubilius. Litwa sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie, które objęła w zeszłym roku.

W tegorocznym Szczycie RPMB udział wziął także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Głównym tematem spotkania była problematyka gospodarcza, miedzy innymi metody przezwyciężenia kryzysu gospodarczego, konkurencyjności regionu oraz współpracy energetycznej. Przyjęta została również deklaracja "Wizja Regionu Morza Bałtyckiego 2020", określająca wspólne cele polityki krajów regionu Morza Bałtyckiego (treśc deklaracji w języku angielskim, format doc)

Polskę w Szczycie RPMB reprezentował minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Z jego inicjatywy, w czasie obrad poruszono również, dotyczące głównie Polski, Rosji i Litwy, kwestie ułatwień w komunikacji z Obwodem Kaliningradzkim.

Po raz pierwszy w posiedzeniu Rady Państw Morza Bałtyckiego uczestniczyły także delegacje z Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego.

Źródło: msz.gov.pl, cbss.org

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!