logo logo

logo (© screen)

Ruszyła IV edycja programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Jej celem jest szerzenie idei wolontariatu wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Tegoroczną akcję wzbogacono m.in. o Tydzień Wolontariatu, międzynarodową konferencję nt. przemocy i konkurs na projekty wolontaryjne dla szkół.

Wolontariat uczy wrażliwości, szacunku i pozytywnych społecznie zachowań. Jak wynika z badań "Diagnozy szkolnej 2009" młodzi ludzie coraz rzadziej angażują się w akcje charytatywne. Głównym założeniem IV edycji Programu jest właśnie promocja wolontariatu, rozumianego jako bezinteresowne poświęcanie swojego czasu i wysiłku na rzecz innych. Organizatorzy pragną zachęcić przede wszystkim uczniów i wychowawców, ale także rodziców do działań na rzecz potrzebujących w najbliższym otoczeniu.

Nowe inicjatywy

Bogatsi o ubiegłoroczne doświadczenia, inicjatorzy "Szkoły bez przemocy" wprowadzili pewne urozmaicenia w projekcie. Oprócz kontynuacji dotychczasowych działań pojawiły się nowe propozycje. Pod koniec sierpnia 2009 r. zaplanowano sondaż telefoniczny wśród ok. 1 000 rodziców dzieci w wieku szkolnym. Tematyka badania dotyczyła przemocy szkolnej, oceny jakości opieki i wychowania w szkołach, jak również wolontariatu dzieci.

Promocji myśli przewodniej Programu ma służyć także konkurs dla uczestników społeczności szkolnej na projekty wolontaryjne. Ocenie będą podlegały działania zrealizowane pomiędzy 1 stycznia a 15 kwietnia, na podstawie cotygodniowych raportów opiekuna wolontariatu. Sama idea konkursu skłania do wzięcia w nim udziału. Natomiast sceptyków pomysłu może zachęcić główna nagroda dla uczniów, jaką jest letni obóz wakacyjny - Letnia Szkoła Liderów Wolontariatu. Dla opiekunów najlepszych projektów zostaną sfinansowane szkolenia dla nauczycieli z listy rekomendowanej przez biuro Programu.

Nie lada gratką dla uczestników akcji będzie ich udział w dorocznej gali wolontariatu. Prezentację dobrowolnych działań na rzecz lokalnego społeczeństwa umożliwi także Tydzień Wolontariatu. Zaproszone do jego organizacji zostaną szkoły wyrażające chęć współpracy z Programem. Oba projekty będą wynikiem współpracy "Szkoły bez przemocy" z Centrum Wolontariatu.

"Jak przeciwdziałać przemocy szkolnej?" - to jeden z tematów dyskusji podczas międzynarodowej konferencji, która zostanie zorganizowana w Warszawie w kwietniu 2010 r. Wśród zaproszonych gości na Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej pojawią się m.in.: przedstawiciele rządów Holandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii i Włoch, europejskie i polskie NGO oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Dobre, bo sprawdzone

Sukcesem zakończyły się niektóre inicjatywy z lat poprzednich, dlatego zdecydowano o ich kontynuacji. IV edycję "Szkoły bez przemocy" zainauguruje konferencja prasowa, zorganizowana 23 września 2009 r. Podczas spotkania zostanie przedstawione przesłanie i główne działania tegorocznej akcji. Minione edycje Programu miały swego Ambasadora. I tym razem go nie zabraknie - tę zaszczytną funkcję zgodził się pełnić Tomasz Majewski, mistrz olimpijski z Pekinu w pchnięciu kulą.

Wzorem trzeciej edycji odbędą się warsztaty regionalne dla nauczycieli. Tym razem mają trwać dwa dni w 4 polskich miastach: Gdańsku, Białymstoku, Katowicach i Gorzowie Wielkopolskim. Każdy uczestnik kończący szkolenie otrzyma tytuł Konsultanta Szkoły bez Przemocy. Przewidziano również konkurs, który cieszy się szerokim gronem entuzjastów - na najlepszego wychowawcę. Organizatorzy zadbali o stałą komunikację z placówkami. Głównym źródłem informacji jest strona internetowa (http://www.szkolabezprzemocy.pl/), a także czaty związane z profilaktyką przemocy.

Wydarzeniem podsumowującym Program będzie Dzień Szkoły bez Przemocy zaplanowany na początek czerwca 2010.

Organizatorami Programu są: Grupa Wydawnicza Polskapresse, Fundacja Orange oraz Media Regionalne, którym partneruje Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Honorowy Patronat objął Prezydent RP Lech Kaczyński.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!