W Warszawie odbyła się druga sesja Szkoły Reprezentacji NGO, zorganizowanej przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych.

Szkoła przygotowuje działaczy organizacji pozarządowych do uczestnictwa w ciałach dialogu społecznego i obywatelskiego, na szczeblu samorządowym i państwowym, w komitetach monitorujących pogramy operacyjne, radach działalności pożytku publicznego, forach terytorialnych, grupach i zespołach roboczych rozmaitego rodzaju. Zajęcia finansowane są z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu "Demokracja to partycypacja". Poprowadzili je: Weronika Czyżewska, Aneta Marczyk,
Piotr Frączak. Michał Dymkowski.

Agata Wiśniewska-Górczewska dokonała wykładu na temat: Instytucjonalne formy reprezentacji – mapa ciał dialogu, wyczerpujący zagadnienia polityki rozwoju, mechanizmów partycypacji, form dialogu, podmiotów dialogu oraz jego narzędzi.

Następnie w zespołach warsztatowych usiłowano odpowiedzieć na pytanie:
Jak zorganizować prace w grupie roboczej oraz poznawano reguły
komunikacji efektywnej i bezprzemocowej.

Sztuki owej uczył Jacek Jakubowski.

Poza programem sesji uczestniczy szkolenia spotkali się z Katarzyną Sadło, szefową Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz politykiem społecznym, Tomaszem Schimankiem, doświadczonymi w pracach komitetów monitorujących.

W drugim dniu zajęć obyła się przygotowana przez uczestników SRNGO symulacja wysłuchania publicznego w Sejmie RP na temat: Ustawa o przedsiębiorczości społecznej”.

Praca w grupach tematycznych koncentrowała się natomiast na poszukiwaniu skutecznych rozwiązań w zakresie komunikacji organizacji pozarządowych z administracją, zwłaszcza uczestnictwa i skutecznego zajmowania stanowiska w konsultacjach.

W południe słuchacze SRNGO udali się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, gdzie wysłuchali wykładu Jana Jakuba Wygnańskiego: Good governance a organizacje pozarządowe, i wzięli udział w dyskusji.
Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!