Zapewne nie wszyscy słyszeli o idei tzw.mądrej pomocy, mającej zachęcić beneficjenta nie do postawy roszczeniowej, ale do zmiany swojej sytuacji życiowej, podjęcia działań mający poprawić byt swój własny i najbliższej rodziny.

Tego typu idee realizuje od r.2001 krakowskie Stowarzyszenie Wiosna. Wspomniana instytucja jest organizacją pożytku publicznego, działającą w oparciu o innowacyjną formułę pomagania.Wspomniana innowacyjność polega na odpowiednio wyselekcjonowanym doborze i przeszkoleniu w skali kraju około 8000 wolontariuszy. Każdy z kandydatów do tego typu społecznej działalności musi najpierw zarejestrować się na internetowym portalu "Szlachetnej Paczki", odpowiedzieć na szereg różnych pytań sprawdzających jego zapał i motywację do niesienia pomocy. Kolejnym etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna z liderem rejonu, pod którego kuratelą znajduje się każdy z wolontariuszy. Po pozytywnym przejściu selekcji
w postaci rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat odbywa szkolenie stacjonarne. Po tymże szkoleniu czeka go jeszcze kurs e-learningowy oraz e-learningowy test z wiedzy o Paczce. Aby go zaliczyć należy uzyskać minimum 80 procent punktacji.
Dalszym etapem jest przydział wolontariuszom rodzin, który będą się opiekowali.Jeden wolontariusz może mieć pod swoją opieką
od 1 do 3 rodzin. Do jego zadań należy odwiedzenie rodziny, przeprowadzenie z nią wywiadu mającego na celu ustalić przyczyny jej trudnej sytuacji materialnej, to czy jej członkowie podejmują aktywne działania celem wyjścia z kryzysu w jakim w danym momencie się znajdują oraz to w jaki sposób należy im pomóc, jakich rzeczy potrzebują.W trakcie spotkania z rodziną wolontariusz wypełnia szczegółową ankietę, którą przesyła do systemu "Szlachetnej Paczki". Jest tam zawarta rekomendacja wolontariusza, czy konkretnej rodzinie rzeczywiście należy się pomoc. Chodzi tutaj o to, aby wykluczyć z udziału w projekcie rodziny nadmierne roszczeniowe, niepodejmujące właściwej aktywności, celem zmiany sytuacji w której się znajdują.

Oczywiście akcja "Szlachetnej Paczki" nie byłaby możliwa bez udziału darczyńców, których było w 2012 r. ponad 200 tysięcy.Pomogli oni gronu ponad 12 tysięcy rodzin.

W tym roku finał akcji "Szlachetna Paczka" odbędzie się w dniach 7-8 grudnia. Więcej informacji można znaleźć na stronach
www.szlachetna.pl. Osoby chętne mogą wspomóc akcję 1 procentem swojego podatku. Nr KRS wynosi 00 00 05 09 05.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!