„Szlakiem Mistrzów Witrażu” to projekt legionowskiej pracowni Witraży 12U. Celem projektu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do zdobywania umiejętności i wiedzy na temat najpiękniejszych dzieł tej sztuki, jej najwybitniejszych twórców.

-Wycieczka do Torunia, która odbyła się 25 kwietnia 2014, to już piąta z serii poświęconych mistrzom witrażu.-wyjaśniał Andrzej Bochacz właściciel pracowni 12U- W tej wzięli udział uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, którzy od roku poznają tajniki tworzenia szklanych dzieł. W poprzednich latach miłośnicy tej sztuki podziwiali witraże w Krakowie, Łodzi, ,Włocławku, Wrocławiu. Wszystkie te działania odbywają się w ramach szerszego projektu „Kraina Witraży” i mają popularyzować wiedzę o tej pięknej dziedzinie sztuki i zachęcać do jej uprawiania -podkreśla.

W Toruniu wspaniała , słoneczna, wiosenna pogoda. Na Starówce tłumy ludzi.
W pracowni witraży Intek-Art gości z Legionowa powitał właściciel pracowni Sławomir Intek.
Mistrz witrażu przedstawił swoich współpracowników. W barwnych słowach opowiedział historię powstawania firmy, przeprowadzkę na ulicę Szewską 8 w Toruniu, historię zabytkowej kamienicy, w której znajduje się zakład. Zwiedzający mieli okazję usłyszeć o planach Sławomira Intka założenia w piwnicach kamienicy muzeum witrażu. Gospodarz prowadzi tą autorską pracownię od 1992 roku i nawiązuje do metod i technik dawnych mistrzów witrażownictwa. Tutaj powstają monumentalne sakralne przeszklenia architektoniczne , indywidualne oświetlenia w technice Tiffany. W pracowni wre praca twórcza. zwiedzający mogą się przyjrzeć jak powstają projekty, jak tnie się i szlifuje szkło. Ściany zapełnione zaklętymi w szkle aniołkami, postaciami z historii Polski, motywami kwietnymi czy też związanymi z historią miasta i terenu. Przepiękny herb Torunia obok zegara ze szkła dominują swym urokiem nad innymi. Mistrz Sławomir Intek ma jeszcze jedną pasję wykonuje ze szkła modele kolorowych samolotów. Zwisają one z zabytkowej powały, a dumny właściciel opowiada o nich swoim gościom.
- Oprócz poznania historii miasta, dotknięcia miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem mogliśmy zajrzeć do baśniowego świata witraży. -relacjonuje jej kierownik, nauczycielka PZSIPS Anna Skiścim- W ten czarodziejski świat wpisuje się ujmująca osobowość gospodarza i jego zafascynowanie miastem , jego przeszłością i oczywiście miłością do witraży, w których utrwala na stałe fragmenty toruńskiej historii. Klimat miejsca sprawił, że poczuliśmy się przeniesieni do XVI wiecznego Torunia. Dziękujemy fundacji „Promień Słońca”, dzięki której mogliśmy tu przyjechać. Jesteśmy wdzięczni panu Andrzejowi Bochaczowi za jego ogromne zaangażowanie. -dodała.

Na szlaku nie mogło zabraknąć Bazyliki katedralnej Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu. Ten gotycki, ceglany kościół, dawna fara toruńskiego Starego Miasta, w okresie średniowiecza miejsce wyboru władz miasta i pochówku patrycjatu słynie z wielu wspaniałych świadectw przeszłości , a wśród nich należne miejsce zajmują zabytkowe witraże. Uczestnicy wycieczki pozostają pod ogromnym wrażeniem wspaniałości tego miejsca i jego zabytków.
Dodatkową atrakcją okazała się wizyta w Żywym Muzeum Piernika, gdzie wszyscy uczestnicy wycieczki pod okiem mistrza zdobywali czeladnicze ostrogi. Własnoręcznie, wyrabiali ciasto formowali je i piekli pierniki według receptury sprzed 500 lat. Każdy zabrał tą pachnącą pamiątkę z Torunia do domu.

Uczestnicy już planują następne wycieczki Szlakiem Mistrzów Witrażu. Zanim do nich dojdzie przed nimi rok pracy i ćwiczeń przy obróbce małych kawałków szkła, składania ich w całość zgodnie z projektem. Ta doskonałość jaką wykazali się dawni i wykazują współcześni Mistrzowie to efekt nie tylko talentu, ale olbrzymiej pracy i wytrwałości. Ze względu na efekty jakie przynosi warto się jej poświęcić.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!