Uczestnicy wyprawy Classic Travel, zorganizowanej do kanionu Colca i źródeł Amazonki, odkryli przy nich zniszczony obelisk, upamiętniający to odkrycie w 1996 roku.

Uczestnicy wyprawy Classic Travel zorganizowanej do kanionu Colca i źródeł Amazonki, kierowanej przez Jerzego Majcherczyka (jednego z odkrywców Kanionu Colca), 31 lipca dotarli do źródeł Amazonki - strumienia Apacheta.

Zastali tam ku swojemu zaskoczeniu zniszczony obelisk, upamiętniający odkrycie żródeł Amazonki, przez międzynarodową wyprawę naukową kierowaną przez Jacka Pałkiewicza w 1996 roku.

Miejsce to zostało oficjalnie uznane za początek najdłuższej rzeki świata przez Towarzystwo Geograficzne w Limie oraz wiele instytucji i organizacji miedzynarodowych.

Na zniszczonym postumencie nie znaleziono tablicy, która 10 września 2011 roku została uroczyście wmurowana w tym miejscu z udziałem przedstawicieli miejscowych władz.

Widok zdewastowanego miejsca zrobił na uczestnikach 9-osobowej wyprawy, wsród której było 5 dziennikarzy z USA i z Polski, przygnębiające wrażenie.
Następnego dnia, po zejsciu do wioski Lari, leżącej w dolinie Rio Colca, która administruje terytorium źródeł Amazonki, uczestnicy wyprawy zgłosili w urzędzie gminy fakt zniszczenia obelisku. Wówczas okazało się, że sama tablica
znajduje się od dwóch tygodni w posiadaniu wójta wioski.

Według uzyskanych informacji tablica została przyniesiona do urzędu przez pasterzy. Ta dziwna sytuacja rodzi wiele pytań; kto i dlaczego zniszczył obelisk i zabrał tablice? W jaki sposób naprawdę trafiła ona do Lauri? Dalczego były dwa obeliski, skoro była tylko jedna tablica?

Wyprawa Classic Travel była po części wspierana przez Ministerstwo Turystyki Peru, a lokalnie przez Autocolca. Jej głównym celem było wytyczenie nowego szlaku turystycznego, łączącego najgłębszy kanion na Ziemi ze źródłami najdłuższej rzeki świata.

Cel ten został w pełni osiągnięty. Od następnego sezonu zaistnieje na mapie turystycznej Peru pod nazwą: Trekking on the Original Inca Trails through Colca Canyon to Amazon Source: „Ścieżkami Inków przez kanion Colca do źródeł Amazonki”.

Dla nas, Polaków, ma to jeszcze jeden wymiar - Wyprawa Śladami Polskich Odkrywców w Peru.

Uczestnicy wyprawy Classic Travel postanowili przekazać tę informację do wiadomości publicznej, gdyż sprawa dotyczy jednego z najważniejszych odkryć geograficznych, a na dodatek dokonego przez Polaków, w nadziei, że wyrządzona szkoda zostanie szybko naprawiona.

W imieniu uczestników:

Agata Kosmalska- - Redaktor Naczelna „Dookoła Swiata”, Polska
Maciej Klósak – Wielkos.Info
- Korespondent, Polska Michael Majcherczyk – Nowy Dziennik, Korespondent, USA.

Znajdź nas na Google+

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!