W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od 6 grudnia można obejrzeć wystawę pt. „Sztuka cenniejsza niż złoto”, która składa się z rzeźb, malarstwa, fotografii i nagrań video.

Tym, co wywarło na mnie największe wrażenie, były właśnie rzeźby i dlatego to o nich pragnę wspomnieć.

Muzeum posiada w swojej kolekcji dwie prace Magdaleny Abakanowicz. Jedną z nich jest rzeźba „Giver” z 1992 roku, wchodząca w skład cyklu „Gry wojenne” – rzeźb wykonanych z pni drzew skrępowanych metalowymi obręczami. Drugą pracą jest grupa siedmiu figur wykonanych z worka jutowego.

Ciekawą rzeźbą zaprojektowaną do wnętrza tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest praca Moniki Sosnowskiej – „Krata”. Rzeźba ta została zainspirowana popularnymi motywami architektury czasów PRL-u (m.in. kraty montowane przez mieszkańców bloków na klatkach schodowych).

„Guma” Pawła Althamera jest rzeźbą zamontowaną na sprężynie, która popychana przez przechodniów kiwa się. Przedstawia ona postać mężczyzny przypominającego pewnego rzezimieszka warszawskiej Pragi o takim właśnie pseudonimie. Co ciekawe, praca Althamera powstała we współpracy z dziećmi i opiekunami z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ. To właśnie oni znali i od lat obserwowali „Gumę” – dla jednych drobnego przestępcę i pijaka, dla innych autorytet w sprawach lokalnego kodeksu honorowego.

Pracami zapierającymi dech w piersiach są rzeźby Aliny Szapocznikow. Jedna z nich przedstawia lampę złożoną z poliestrowych odlewów ust i piersi. Druga jest gipsowym odlewem brzucha Arianne Raoul-Auval, ówczesnej narzeczonej Rolanda Topora. Kolejna lampa, także ukształtowana z poliestrowego odlewu piersi, ułożona jest na koronkowej draperii.

Zaś „Chłopiec i orzeł” Mirosława Bałki odnosi się do mitu o Zeusie, który pod postacią orła kusi młodego Ganimedesa.


Wystawę można podziwiać od 6 grudnia 2008 do 24 stycznia 2009, od wtorku do niedzieli w godzinach 12-20. Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej przygotowało również cykl ośmiu wykładów prezentujących najważniejsze zjawiska w nowej architekturze. Dwa pierwsze spotkania odbyły się na początku listopada i grudnia tego roku, natomiast kolejne odbędą się:
- 8 stycznia o godz.18 – „Pokolenie starchitektów. Skąd się wziął gwiazdozbiór i dlaczego się chwieje”
- 12 lutego o godz. 18 – „Dataizm. Architektura poprzez statystykę”
- 12 marca o godz. 18 – „Ikony i logomania. Architektura jako znak, znak jako architektura”
- 9 kwietnia o godz. 18 – „Sztucznaturalność. Znikająca granica między naturą a sztucznością”
- 7 maja o godz. 18 – „Niemiejsca. Architektura przepływów”
- 4 czerwca o godz. 18 – „Neskapizm. Ucieczka w sztuczność”
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
ul. Pańska 3

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!