Na czym polega sztuka "kręcenia korbą" mogli przekonać się słuchacze koncertu, jaki odbył się podczas pierwszego Podkarpackiego Spotkania Lirników w Haczowie.

Pierwsze Wakacyjne Kręcenie Korbą odbyło się w pięknym zabytkowym kościele w Haczowie, w województwie podkarpackim, 20 lipca 2014 r. Koncert, którego główną bohaterką była lira korbowa, został zorganizowany przez Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli w ramach projektu związanego z obchodami Roku Oskara Kolberga.

Dźwięki lir korbowych i głosy śpiewaków, którzy posługiwali się techniką tzw. "białego głosu" doskonale pasował do wnętrza haczowskiego kościoła, zabytku wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kościół w Haczowie, datowany na XIV w., jest jednym z najstarszych, gotyckich, zrębowych kościołów katolickich w skali światowej. (Ciekawostką jest to, że pale modrzewiowe i jodłowe, z których wykonana jest świątynia liczą dziś ok. 800 lat, a cieśle przy budowie kościoła nie użyli ani jednego gwoździa, tylko drewniane zatrzaski.)

Lira korbowa popularnością cieszyła się w czasach średniowiecza i renesansu. Wielu współczesnych twórców tych instrumentów, w tym również Stanisław Wyżykowski i Stanisław Nogaj, tworzy je na podstawie historycznych przedstawień lir korbowych i ich większych form zwanych organistrum, które można znaleźć na malowidłach, obrazach i płaskorzeźbach z dawnych epok. Marzeniem Stanisława Wyżykowskiego - inicjatora odrodzenia liry korbowej w Polsce było, by mógł on usłyszeć na żywo koncerty muzyków posługujących się tymi instrumentami. Dzięki swojemu zapałowi i wytrwałości, a także dzięki swoim uzdolnionym uczniom, którzy konstruują liry i uczą gry na tych instrumentach, marzenia te zaczynają się spełniać.

W koncercie udział wzięli: Stanisław Wyżykowski - Haczów. Stanisław Nogaj - Stara Wieś, Andrzej Staśkiewicz - Kadzidło (Kurpie), Jan Malisz, Zuza Malisz - Małopolska, Marta Sobota - Haczów, Katarzyna Wińska - Warszawa, Maciej Harna - Sanok, Aleksandra Włodarczak - Uherce Mineralne, Patryk Chrząszcz - Stefkowa, Szymon Węglowski - Kolbuszowa, Maciej Bator - Rzeszów, Piotr Wawrzkiewicz - Jarosław. Koncert Poprowadziła Barbara Bator.


Podczas koncertu prezentowane były między innymi pieśni dziadowskie, tradycyjne pieśni hiszpańskie, pieśni ludowe, a także wykonawcy - wraz z publicznością - wykonali rekonstrukcję pieśni haczowskiej w formie śpiewanej sto lat temu, odnalezionej przez Bartosza Gałązkę - badacza muzyki ludowej.

Miejmy nadzieję, że formuła koncertu, zainteresowanie nim, a przede wszystkim urok pięknych instrumentów, jakimi są liry korbowe, sprawią, że w Haczowie coraz częściej będzie można usłyszeć wspaniałe koncerty w wykonaniu lirników i zespołów muzyki dawnej.Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!