(© W24)

W Urzędzie Szczecińskim powstała komisja mająca wyszukiwać poniemieckie "zabytkowe wille", w których mieściły się przed wojną "fabryki" obuwia, odzieży, furmanek, centerfug, a nawet grzebieni. Mają one zostać uznane za zabytki klasy zerowej.

Mam! Mam informację, która wszystkich zaszokuje. No! Jak pobiję rekord odsłon to nagrodą będę musiał się podzielić z Heniem Czechowskim. Bo to jego galeria o oddaniu nowej linii tramwajowej w Krakowie, przyczyniła się do zainspirowania mnie pomysłem pochwalenia się lokalnymi osiągnięciami władz stolicy zachodniopomorskiego województwa.

Ale ja nie zamierzam się chwalić żelastwem. Bo przecież linia tramwajowa, to nic innego tylko szyny. A szyny są z żelaza. Ja się pochwalę - nie się, tylko pochwalę władze naszego miasta Szczecina. Otóż głoszę - podniesionym głosem - że my tu w Szczecinie, nie musimy szczycić się żelastwem. My tu możemy poszczycić się powstaniem Akademii Sztuki! Co prawda powstała ona w 2010 r., ale w tym roku, z Opery na Zamku uczyniono dla niej zaplecze warsztatowe. Takie szczytne posunięcie władz miasta i nie tylko - bo podobno wspierał je sam Marszałek województwa - przyczyni się do wzrostu rangi Akademii Sztuki.

Ale to nie wszystko, czym chciałbym się pochwalić. Nie uwierzycie! Ale powiem. Pal licho. U nas w Szczecinie, przywiązuje się chyba największą wagę do poniemieckich, starych willi. Jedna z nich, w której mieścił się warsztat produkujący organy (dla wzmocnienia jego rangi, nazywany fabryką), właśnie zablokowała budowę linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Nawet nie wyobrażacie sobie, jak szybko ta willa została uznana za zabytek. Taaak! U nas kultura od dawna zasiada na pierwszym, honorowym miejscu.
Ostatnio chodzą słuchy, mówił mi o tym znajomy, że w urzędzie powstała
komisja, której zadaniem jest wyszukiwanie poniemieckich "zabytkowych willi", w których mieściły się przed wojną, "fabryki" obuwia, odzieży, furmanek, centerfug, a nawet grzebieni, żeby uznać je za zabytki klasy zerowej. Podobno w ten sposób, chcą pozyskać więcej pieniędzy z Unii Europejskiej, na ich renowację. Nie wiem czyj to pomysł i czy przypadkiem ten mój znajomy sobie nie zakpił.

Tak czy owak. Jak jest tak jest. Pochwalić szczecinianie mają się czym - i już.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!