W ramach obchodów II Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego dokonano wymiany wystaw z Przeglądów Twórczości Osób Niepełnosprawnych między powiatem pułtuskim i legionowskim.

Do tego zdarzenia doszło 10 kwietnia 2013, kiedy to uroczyście w obecności artystów, ich rodzin, zaproszonych gości przedstawiciele władz samorządowych Andrzej Dolecki wicestarosta Pułtuski i Janusz Kubicki-Członek Zarządu Powiatu Legionowskiego dokonali otwarcia ekspozycji Twórczości Osób Niepełnosprawnych powiatu Pułtuskiego w galerii „Ratusz”w Legionowie.

-Sztuka znosi wszelkie bariery -powiedziała podczas otwarcia Helena Olkucka, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i współorganizator wydarzenia - dzisiaj znosi granice między powiatami, przybliża ludzi, sprawia, że nie ma podziału na twórców niepełnosprawnych i sprawnych. Patrząc na te dzieła podziwiamy piękno umysłów i dusz ich twórców. Odbieramy uczucia towarzyszące tworzeniu radość, szczerość i miłość do świata, ludzi, przyrody. Możemy tylko zazdrościć artystom ich talentu, umiejętności przesyłania poprzez sztukę czytelnych i jasnych sygnałów -dodała.

Następnego dnia w kinie „Narew” w Pułtusku podczas wernisażu wystawy z powiatu Legionowskiego dyrektor PCPR, Beata Jóźwiak podkreślała rolę twórców niepełnosprawnych w życiu społeczności lokalnej. Prace te o wyjątkowych walorach artystycznych można spotkać wszędzie od galerii sztuki, poprzez biura, kawiarnie. Ludzie dekorują tymi dziełami swoje mieszkania. Sztuka osób niepełnosprawnych obrazy, prace trójwymiarowe stają się stałym elementem dnia codziennego. Każda wystawa twórców niepełnosprawnych jest wielkim wsparciem dla twórców, motywuje do zwiększonego wysiłku i artystycznej pracy. Wszyscy, którzy przyczyniają się do rozpowszechniania wiedzy o twórcach niepełnosprawnych i ich dziełach zasługują na szczególne podziękowania. Mówczyni podziękowała władzom samorządowym obu powiatów za wsparcie inicjatywy, za udział w wernisażach, nauczycielom, terapeutom, organizatorom Dni Osób Niepełnosprawnych powiatu Legionowskiego. Szczególne podziękowania otrzymali wszyscy artyści, których prace stały się przyczyną spotkań.

Oba spotkania zostały urozmaicone występami artystycznymi. W Legionowie zabawiał skocznymi piosenkami zebranych gości zespół "Echo" pod kierownictwem Marka Pawłowicza, a w Pułtusku uczniowie ze SOSW im Anny Karłowicz, którzy przedstawili wspaniały program zapowiadający nadejście kolorowej wiosny.


Obie wystawy, przygotowane przez MOK w Legionowie i PCPR w Pułtusku, oczekują na zwiedzających do 18 kwietnia br.. W galerii „Ratusz” w Legionowie przyciągają wzrok kolorowe, pełne światła, wykonane różnymi technikami prace uczniów SOSW im Anny Karłowicz,uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Pułtusku , mieszkańców DPS w Obrytem i w Ołdakach.

Natomiast w sali wystawowej kina „Narew” w Pułtusku czeka na gości wystawa laureatów II Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Jako ciekawostkę należy dodać, że obok wielu prac plastycznych można podziwiać rzeźby wykonane przez uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół I Placówek Specjalnych w Legionowie. Ponadto na wystawie goszczą prace znanego artysty sztuki Art-brut Marka Kraussa z cyklu "Historia zwykłego żołnierza".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: