Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica pamiątkowa ku czci pracowników kopalni Szombierki odsłonięta

Redakcja
Tablica umieszczona na fasadzie budynku dawnej dyrekcji Kopalni Szombierki przy ulicy Zabrzańskiej
Tablica umieszczona na fasadzie budynku dawnej dyrekcji Kopalni Szombierki przy ulicy Zabrzańskiej Fot. Beata Anna Kocyba
Z okazji górniczego święta, 4 grudnia w bytomskiej dzielnicy Szombierki miała uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci pracowników i górników kopalni węgla kamiennego Szombierki.

Pamięci wszystkich górników i pracowników KWK Szombierki, którzy ofiarowali swój trud dla rozwoju Śląskiej Ziemi w latach 1873 - 1997 - głosi napis na pamiątkowej tablicy umieszczonej na budynku dawnej dyrekcji kopalni.

Historię kopalni Szombierki datuje się na lata 1870 - 1873, kiedy to wybudowano dwa szyby wydobywcze: Hohenzollern (Ewa) i Kaiser Wilhelm (Krystyna). Szyb Krystyna o zabudowie ceglanej, typu basztowego, to prostopadłościenna głowica, posadowiona na szerszej od trzonu płycie żelbetowej z przeszkleniem okiennym. Swój ostateczny kształt przypominający pyrlik (górniczy młot), konstrukcja przyjęła w 1928 roku. Obiekt wznosi się na wysokość 57 metrów i mieści dwie maszyny wyciągowe z tarczami o średnicy 6,5 i 7 metrów.
Kopalnia rozpoczęła wydobycie w 1873 roku. W latach 1888 – 1890 wydrążono trzeci szyb Kaiser Friedrich (Teresa), w roku 1894 szyb Germander (Janina) oraz Sommer (Jadwiga) z 1904 roku.

Mój blog historyczny Tomasza Saneckiego:
Od roku 1882 do podziału Górnego Śląska w 1922 roku połączona była [kopalnia Szombierki] ze starszą od siebie (eksploatowaną od lat czterdziestych XIX wieku) kopalnią Paulus w Orzegowie. Właścicielem kopalni Paulus – Hohenzollern od 1906 roku była spółka Gräflich Schaffgotschsche Werke G.m.b.H. (Zakłady Hrabiostwa Schaffgotschów Sp. z o.o.). Hohenzollern uchodziła za jedną z najnowocześniej wyposażonych kopalń pruskich, jak również górnośląskich, szczególnie pod względem przeróbki mechanicznej, elektryfikacji i transportu. Już w 1882 roku oświetlono ją żarówkami elektrycznymi, a w roku następnym uruchomiono w niej (po raz pierwszy w Europie) podziemny elektrowóz. W roku 1900 roczne wydobycie węgla sięgało blisko 750 tysięcy ton, a zatrudniano niecałe półtora tysiąca pracowników.
W 1993 roku kopalnia Szombierki została połączona z kopalnia Centrum i rozpoczęto jej stopniową likwidację, która nastąpiła cztery lata później.

Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 30 grudnia 2004 r. Krystyna (nr rej.: A/135/04) wraz z najbliższym otoczeniem oraz pozostałościami wyposażenia w postaci elektrycznej maszyny wyciągowej przedziału zachodniego i elektrycznej maszyny wyciągowej przedziału wschodniego, została wpisana do rejestru zabytków.

Fundatorami pamiątkowej tablicy są mieszkańcy i radni dzielnicy Szombierki, dyrekcja kopalni węgla kamiennego Bobrek- Centrum oraz firma Armada Development S.A., zajmująca się m.in. rewitalizacją terenów po byłej kopalni.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto