http://commons http://commons

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radar_antenna.jpg

Potocznie zwane "brzęczykiem" radiostacje fal krótkich ulokowane w Rosji budzą wiele pytań i kontrowersji. Nadające sygnały dźwiękowy 25 razy na minutę przez 24 godziny na dobę, nieprzerwanie od 1982 r. teraz zamilkły. Czy to powód do niepokoju?

Na temat UVB-76 istnieje wiele teorii i niedomówień. Na początku trzeba wyjaśnić co to w ogóle jest. Polska Wikipedia w kilku zdania wyjaśnia z czym mamy do czynienia mówiąc o "brzęczyku":

UVB-76 jest to znak radiostacji fal krótkich, która nadaje na częstotliwości 4625 kHz. W środowisku krótkofalowców jej potoczna nazwa to buzzer (brzęczyk). Znana jest także pod kryptonimem S28. (...) Stacja rozpoczęła swoją pracę około 1982 roku. Odnotowano tylko trzy przypadki przerwania nadawania sygnału brzęczącego i wysłania komunikatu słownego.


Co to dla zwykłego śmiertelnika oznacza ? UVB-76 to system fal radiowych nadawanych od czasu zimnej wojny z terenu obecnej Rosji. Nie ma oficjalnego wyjaśnienia w jakich celach jest wykorzystywany brzęczyk. Dużo wskazuje na to, że są to specjalne komunikaty dla szpiegów rosyjskich ulokowanych w całej Europie i nie tylko. Warto zaznaczyć, że wiele państw zachodnich również posiada takie radiostacje (m.in. Izrael czy USA). Warto również dodać, że zlokalizowano nadajniki radiowe w okolicach rosyjskich obiektów wojskowych.

Tajemnica "Oka Moskwy" wciąż niewyjaśniona

Istnieje również teoria, że UVB-67 miał być jedną z części systemu alarmowego Dead Hand (Martwa Ręka). Powstał on w czasach zimnej wojny, a jego istnienie oraz funkcjonowanie jest kwestią sporną. Jego celem ma być automatyczne uruchomienie interkontynentalnych pocisków balistycznych w sytuacji zagrożenia, głównie ze strony USA.

Stacje radiowe skupione pod kryptonimem UVB-76 nadawały brzęczący sygnał trwający 0.8 sekundy, przerywany na 1-1.3 sekundy i powtarzany 21-34 razy na minutę. Na minutę przed pełną godziną dźwięk był przerywany i następuje sygnał ciągły, który trwa minutę. Pomiędzy 7 i 7:50 GMT z powodu prac konserwatorskich na głównym nadajniku stacja nadaje z nadajnika zapasowego. 16 stycznia 2003 nastąpiła na krótko zmiana na sygnał o wyższej częstotliwości o dłuższym okresie, była to jednak krótkotrwała zmiana.Ale z najnowszych informacji wynika, że to już przeszłość. Transmisja nadawana przez "brzęczka" została wyłączona. Co to może oznaczać ? Jeśli teorie, które krążą wokół UVB-76 są zgodne z prawdą, to jest to bardzo niepokojący sygnał. Można go w tym przypadku wielorako interpretować. Ale również może to być tylko nic nie znacząca informacja krążąca po internecie, która umrze za kilka dni.


Źródła:
reinep.wordpress.com
Polska Wikipedia
Niewiarygodne.pl
Angielska WikipediaCywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!