Nie tak dawno na poznańskiej scenie tanecznej zagościł nowy zespół. DanceLab, bo o nim mowa, tworzą dwie młode, jednak już znane tancerki. Znane chyba przede wszystkim ze spektakli Polskiego Teatru Tańca, z którego się wywodzą.

Postanowiły pójść własną artystyczną drogą. Obie skończył szkołę baletową, czyli zasmakowały tańca klasycznego. Później nastąpiły wieloletnie występy w PTT. Po drodze była nauka i zdobywanie tanecznych szlifów u najlepszych twórców. Nie ma jednak jak tworzyć samodzielnie. Same tancerki mówią o swoim przedsięwzięciu, że: "DanceLab powstał z przemożnej fascynacji ruchem". Ludzkie ciało daje prawie nieograniczone możliwości ruchowe a ogranicza je jedynie wyobraźnia tancerza.

Czy przekroczenie klasycznej definicji tańca współczesnego jest możliwe? Zadanie dość trudne, choć zapewne wiele tancerek i tancerzy pragnie się z nim zmierzyć.

Dnia 7 i 8 czerwca 2013 r. po czasie przemyśleń i przygotowań odbędzie się premiera dwóch spektakli DanceLab.

Pierwszy z nich to "Sababa". Tytuł wywodzi się od hebrajskiego słowa określającego stan dobrego samopoczucia, lekkości lub zadowolenia. Możemy się zatem spodziewać harmonii ruchu. Jeżeli śledziło się nieco przygotowania do tego spektaklu, można się spodziewać, że nie zabraknie w nim zapewne energii, którą tancerki będą chciały przekazać publiczności. Jest to spektakl, do którego choreografię przygotowały Gosia Mielech i Zofia Jakubiec, czyli DanceLab.

"We Bleed the Same Color" to tytuł drugiej z premier przygotowanej na ten dzień. Choreografem jest Shi Pratt. W spektaklu zostanie przedstawiona możliwość budowania i burzenia więzi, która może być podstawą do intymności z drugim człowiekiem. Rozumienie i doświadczenie osobistych przeżyć w relacji z drugim człowiekiem oraz ich wpływ na otaczającą rzeczywistość jest tematem tego spektaklu. To mózg jest odpowiedzialny za nasze emocje, a zachodzące w nim procesy powodują, że zdobywamy doświadczenie, kontrolujemy emocje oraz postrzegamy rzeczywistość.

Jak to wszystko zostało przełożone na język tańca? O tym najlepiej przekonać się osobiście, przybywając na premierę.

Organizatorem przedstawienia jest Fundacja Raya Wilsona, której polem działania jest street working ukierunkowany na środowisko osób wykluczonych społecznie oraz wspieranie młodych artystów na drodze do profesjonalnej realizacji celów twórczych.

Sylwetki tancerek i ich historia zostały przybliżone w udzielonym przez nie wywiadzie zatytułowanym: "DanceLab, czyli taniec jako wyprawa w krainę wyobraźni" opublikowanym na łamach Wiadomości24.pl

tańczą: Gosia Mielech i Zofia Jakubiec
miejsce: Teatr Polski, Poznań, ul. 27 Grudnia 8/10
data: piątek i sobota 7 i 8 czerwca 2013 r., godz. 20.00

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!