Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tauromachia - niezwykła wystawa we Wrocławiu. Picasso, Goya i Dali wśród autorów wystawionych prac

Isabella Degen
Isabella Degen
Skan/fot. Isabella Degen
Tauromachia to bardzo szerokie pojęcie, odnoszące się do wielowiekowej iberyjskiej tradycji walk i polowań na byki. Wrocław prezentuje artystyczne wizje Tauromachii trzech sławnych malarzy Francisca Goi, Pabla Picassa i Salvadora Dalego.

Wrocławskie Muzeum Architektury w dniach od 24 lipca do 16 listopada, gości niezwykłą wystawę pt. „Tauromachia - walka byków“. Ekspozycja pokazuje dzieła najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie – hiszpańskich malarzy Francisca Goi, Pabla Picassa i Salvadora Dalego.

Wystawa pod względem historycznym, prezentuje najlepsze dzieła hiszpańskie związane z fenomenem corridy. Powstały one w różnych technikach graficznych jak akwaforta, litografia, akwatinta. Motywem przewodnim wystawy jest postać Byka, który od wieków symbolizuje siłę i odwagę. Wiadomo, że z tym zwierzęciem związane są od stuleci walki byków i popularna corrida. Tauromachia to bardzo szerokie pojęcie, odnoszące się do wielowiekowej tradycji walk i polowań na byki w zależności od epoki. Według niektórych źródeł ten zwyczaj został sprowadzony na Półwysep Iberyjski przez Arabów, Kartagińczyków lub Rzymian. W XVI wieku walki byków były ulubioną rozrywką Maurów. Corrida popularna była wśród arystokracji, w walkach brali udział nawet królowie. Według źródeł pierwsza corrida odbyła się na cześć Alfonsa VIII w 1133 roku. Od XVIII wieku walki byków zaczęły stanowić zabawę niższych warstw społecznych.

Po śmierci generała Franco w 1975 roku przepowiadano zaniechanie corridy, jako rozrywki kojarzonej z latami terroru, jednak ilość organizowanych w Hiszpanii walk byków wcale nie zmalała.
Temat corridy w obecnych czasach, w XXI wieku stał się bardzo kontrowersyjnym elementem kultury Hiszpanii, jest widowiskiem, którego okrucieństwo od lat wzbudza wiele emocji.
Przeciwnicy corridy podkreślają nieuzasadnione okrucieństwo formy tej rozrywki, podczas gdy zwolennicy podnoszą walory konfrontacji człowieka ze zwierzęciem do rangi sztuki i pełnego różnych namiętności wydarzenia.
Obecnie w Hiszpanii, towarzystwa ochrony zwierząt wypowiedziały wspólną kampanię przeciw Tauromachii. Ruch ten jest już aktywny od kilku lat i prawdopodobnie z czasem osiągnie zamierzone cele.

Wrocławską wystawę otwiera cykl prac Francisca Goi zatytułowany „La Tauromaquia“, wykonany w technice akwaforty, akwatinty i suchej igły. Seria grafik powstała w latach 1814-16, kiedy artysta był już schorowany i dobijał 70. roku życia. Prace te stanowiły ilustracje do tekstów pisarza Nicolasa Fernandeza de Moratina, autora pierwszych opracowań walk byków w Hiszpanii. We Wrocławiu zaprezentowano siódmą edycję tej serii, odbitą z oryginalnych płyt pochodzących z 1937 roku.

Prace Pabla Picassa całkowicie zdominowały wrocławską wystawę. Dzieła ukazują nie tylko kunszt i wspaniały talent artysty, lecz również jego wszechstronność artystyczną. W dorobku graficznym artysty istotne miejsce zajmuje prezentowany we Wrocławiu cykl jedenastu litografii w osiemnastu kopiach pt. „Byki”, powstałych na przełomie lat 1945-46. Zobaczyć można także ekspozycję serii akwatinty pt. „Tauromaquia“, wydanych w słynnym paryskim atelier Rogera Lacourière w 1959 roku i stanowiących hommage dla żyjącego w XVII wieku matadora Jose Delgado. Picasso dał się również poznać jako autor ilustracji inspirowanych treścią dzieł literackich, z których pokazywane są dwa cykle: Carmen z 1949 roku, oraz „Le Cocu magnifique“ (Rogacz wspaniały) z roku 1968. Uzupełnieniem tych serii są wybrane ryciny ze słynnej Suity Vollarda, zamówionej u Picassa na zlecenie przez jednego z najsłynniejszych kolekcjonerów sztuki, na przełomie wieków XIX i XX.

Pablo Picasso jawnie wyrażał swoje polityczne poglądy poprzez swoje dzieła. Cykl „Sueno y mentira de Franco“ z 1937 roku, zrodził się z jego idei pomocy finansowej i wsparcia Republiki Hiszpanii w walce z generałem Franco. W tym czasie powstała również jedna z największych prac artysty – Guernica, która do tej pory uznawana jest za jego najważniejsze dzieło. Guernica jest genialnym i wymownym dziełem zamanifestowania stanowiska Picassa przeciwko dyktaturze generała Franco. Na wystawie eksponowane są 43 kolorowe rysunki przygotowawcze do tej kompozycji oraz karton wykonany w 1955 roku, pod nadzorem Picassa przez Atelier de la Baume-Dürbach, służący za wzór dla tapiserii, będącej wierną kopią Guerniki.
Nie sposób pominąć 38 prac ceramicznych Pabla Picassa, z których część podarował miastu Wrocław, przybywając w 1948 roku do Wrocławia na Kongres Intelektualistów w obronie Pokoju. Wszystkie prace ceramiczne pochodzą z okresu, kiedy Picasso współpracował z artystami prowadzącymi Alelier Madoura na południu Francji. Przez 24 lata stworzyli wspólnie tysiące przeróżnych talerzy, misek, dzbanów i zastaw stołowych. Jednak ilość prac przypisywanych tylko artyście wynosi 633, są one łatwo rozpoznawalne jako obiekty bogatej wyobraźni Picassa.

Surrealista Salvador Dali postrzegał walkę byków bardziej w kategoriach magicznego rytuału, konfrontacji ze zwierzęciem mającej wymiar estetyczny. Tauromachia nigdy w jego sztuce nie była wiodącym tematem. Jego żona, modelka, muza i opiekunka Gala, żywiła odrazę i niechęć do widowisk corridy. Prace graficzne Francesca Goi zainspirowały go i powstała seria "Walki Byków". Dali skupił się na elegancji formy i kompozycji, zdominowanej przez trzy barwy: czerwień, czerń i biel. Artysta stworzył osobistą wizję Tauromachii, pokazując jak w świetnie potrafi operować barwną plamą, nadając dziełom potężny ładunek dramaturgii. Na wystawie możemy też podziwiać kreacje rzeźbiarskie Dalego, takie jak Minotaur i Carmen.
Wystawa interesująca pod względem historycznym, można ją polecić każdemu, kto interesuje się Hiszpanią, historią i sztuką. Wystawa w prasie poddana jest surowej krytyce ze względu na „europejskie“ ceny wstępu.
Muzeum oferuje w miesiącu wrześniu zniżki biletów, poza tym we wszystkie poniedziałki bilety kosztują tylko połowę ceny.

Wystawa: Muzeum Architektury we Wrocławiu, czynna codziennie w godzinach 10 do 20 godz.
http://www.ma.wroc.pl/wystawy_aktualne408.html

Źródło: Wystawa Tauromachia i prospekt wystawy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto