Rok 2015 Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zakończy polską prapremierą musicalu Adama Rolstona "Doris Day - sentymentalna podróż" w reżyserii dyrektora tej sceny, Zbigniewa Rybki.

Bohaterką spektaklu jest Doris Mary Ann Kappelhoff znana powszechnie jak Doris Day, 91-letnia dziś amerykańska aktorka i piosenkarka, nominowana w 1959 roku do Oscara za pierwszoplanową rolę żeńską w filmie "Telefon towarzyski" Michaela Gordona. I choć w swojej karierze Doris Day zagrała kilkadziesiąt ról filmowych, to bardziej kojarzona jest jako wykonawczyni licznych przebojów takich jak "Fly me to the moon", "Perhaps, perhaps, perhaps", "Dream a little dream of me" czy najpopularniejszy bodaj utwór "Que sera, sera" (z filmu Alfreda Hitchcocka "Człowiek, który wiedział za dużo"). Pierwszym jej wielkim szlagierem była "Sentymentalna podróż", który został wykorzystany jako motyw przewodni i podtytuł sztuki wystawionej po raz pierwszy przed pięciu laty na West Endzie w Londynie. Przekładu sztuki i adaptacji tekstów piosenek dla potrzeb radomskiego przedstawienia dokonał Michał Wojnarowski.

Adam Rolston prowadzi widza przez całe życie sympatycznej dziś już nieco zapomnianej, gwiazdy, które obfitowało w wiele intrygujących, wesołych i smutnych wydarzeń. Do tych ostatnich należały między innymi cztery nieudane małżeństwa aktorki i śmierć jedynego syna, Terry'ego. Oprócz postaci realnych w przedstawieniu pojawią się osoby kreowane przez Doris Day w zagranych przez siebie filmach. Generalnie jednak w spektaklu dominuje muzyka, śpiew i taniec, co pozwala stworzyć widowisko imponujące rozmachem inscenizacyjnym, co z całą pewnością wykorzysta Zbigniew Rybka, tym bardziej, iż dysponuje wszechstronnie utalentowanym zespołem aktorskim wzbogaconym przez doangażowanych gościnnie artystów. W tytułowej roli pojawią się na zmianę Magdalena Placek i Justyna Schneider (siostra Joanny Kulig, znana z seriali "Nowa" i "Na Wspólnej"), rodziców Doris Day zagrają: Izabela Brejtkop i Jarosław Rabenda, w role kolejnych mężów aktorki wcielą się: Jakub Kryształ, Marek Braun, Łukasz Węgrzynowski, a syna Łukasz Stawowczyk; Łukasz Mazurek będzie Frankiem Sinatrą. Oprócz nich na scenie Teatru Powszechnego w Radomiu pojawi się niemal cały zespół aktorski i zespół muzyczny. Kierownictwo muzyczne spektaklu sprawuje Jerzy Kluzowicz, scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Zofia de Ines, a choreografię opracował Tomasz Tworkowski.

Przedstawienie premierowe zagrane zostanie w Sylwestra o godzinie 18 i 21.30, a kolejne przedstawienia odbędą się 1, 2, 3, 5 stycznia o godz.18 oraz 11, 12, 13, 14 lutego 2016 r. o godz. 19.00.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!