Teleskop Kosmiczny Hubble'a zrobił w połowie maja piękne zdjęcie Czerwonej Planecie.

12 maja Teleskop Kosmiczny Hubble'a zrobił bardzo ciekawe zdjęcie Czerwonej Planecie. Jak podaje NASA Mars znajdował się wówczas 80 milionów kilometrów od Ziemi.

Po prawej stroni widzimy pokryty chmurami obszar Syrtis Major Planum. To jeden z pierwszych elementów, który zidentyfikowali XVII-wieczni astonomowie. Na jego podstawie Christiaan Huygens wyliczył czas okrążenia planety wokół własnej osi, czyli dobę marsjańską. Trwa ona 24 godziny i 37 minut.

Pomarańczowy obszar w centrum to Arabia Terra. Przeciwległe końce tego wyżynnego obszaru oddalone są o 4,5 tys. kilometrów. To miejsce gęsto usiane jest kraterami i bardzo zerodowany.

Nad południową czapą polarną widzimy rozległy "koc" chmur. Lodowa pokrywa na północy sezonowo się cofnęło, bo na północnej półkuli panuje późne lato - przypomina NASA.NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), J. Bell (ASU), and M. Wolff (Space Science Institute)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: