Jak odebrałem operę serenata "Teresica - Una Passion' na Scenie Studio Opery Krakowskiej, która jest jeszcze w repertuarze tej krakowskiej sceny 14 czerwca w ramach "Nocy Teatrów" oraz 4 lipca br. podczas XVIII LFOK.

Szczerze mówiąc specjalnego wrażenia nie zrobiła na mnie - oczekiwałem od inscenizacji "Teresicy' zupełnie czegoś innego, głębiej zakorzenionego w kulturze hiszpańskiej, tak jak idąc na "Barona Cygańskiego" szukam legend i piękna śpiewu i tańca kultury romskiej.

Motywy hiszpańskie, żydowskie mauretańskie owszem w inscenizacji "Teresicy" są obecne jako ładne tło w scenografii, strojach i ariach, ale nic więcej. Brakło mi lekkości inscenizacji oper Straussa. Zaważyła na tym taka reżyseria spektaklu "Teresica - Una Passiom", która miłosną historię dworską z Hiszpanii ukazuje jako mocno spolszczoną a miał to być bal w hiszpańskim ogrodzie Donny Anny! Wolne ruchy, pyszne rozciągające się w powietrzu słowa Donny Anny ( aktorka Marta Klubowicz) jakoś nie tworzyły całości z grą pozostałych aktorów, których piękny śpiew operowy w obcych językach był przerywany współczesnym językiem polskim.

Nie było odczucia, że jestem w XVII-wiecznej Hiszpanii, a raczej w Polsce. Oczywiście Iwona Socha jako TERESICA śpiewa pięknie po starohiszpańsku w roli zakochanej dziewczyny wiejskiej i to są fragmenty, które "chwytają" za serce".

Już nie mówiąc o wątkach religijnych, dygresjach Anny i jej męża o grzechu, miłosierdziu Bożym, przebaczeniu - to wszystko było zbyt polskie! Rozumiem, że tekst specjalnie był napisany przez Niemieckiego dramaturga dla Opery Krakowskiej - ale sztuka ta jest hiszpańska. Powiem z ręką na sercu - po raz pierwszy czekałem, kiedy się skończy to przestawienie (ludzie również wychodzili - po przerwie nie wracali na swoje miejsca. a studio jest małe i dobrze widać, kiedy ktoś wychodzi).

Z tego właśnie powodu bardziej polecam oglądanie Barona Cygańskiego - ten spektakl można oglądać wiele razy i zawsze jest super! Ten spektakl o miłości miał premierę dokładnie 4 lata temu w Operze Krakowskiej w upojnej atmosferze czerwcowego wieczoru przepojonego zapachem jaśminów. W tym roku jaśminy zakwitły kilka tygodni wcześniej!
"O nocy, wróć
bezsenna jak wiatr,
za czary Twe
jaśminu weź kwiat!
O nocy przyjdź
I rzuć czarny płaszcz,
Cyganki masz brwi
i smagłą jej twarz...
Graj, graj, graj!
Pieśni swe graj,
milczącym strunom
życie daj
i naucz miłości" (fragment Libretta z operetki Baron Cygański Straussa

https://www.viapoland.com/site/art/2/3/773.html

Zresztą znajdziecie w ramach rozpoczętego XVIII Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej takie wydarzenia jak znakomity balet "Orfeusz i Eurydyka", czy
"Miłość do trzech pomarańczy", premierę "Skrzypka na dachu" oraz spektakl kabuki z Japonii

Nie znaczy to wszystko, że całkowicie zniechęcam do oglądania "Teresicy", przeciwnie warto zobaczyć ten koturnowy spektakl o miłości aby wyrobić sobie własne zdanie, które nie musi być zbieżne z moim, bo niemal każdy szuka w operze czegoś innego.Program "Nocy Teatrów" 14 czerwca 2014 roku w Operze Krakowskiej:


TERESICA – UNA PASIÓN
14 czerwca, godz. 22.30
Opera serenata z pieśniami Złotego Wieku
przekład libretta: Marta Klubowicz
REALIZATORZY:
Tekst i inscenizacja: Fred Apke
Kierownictwo muzyczne: Zygmunt Magiera
Aranżacja i opracowanie muzyczne: Mikołaj Blajda
Scenografia i kostiumy: Bożena Pędziwiatr
Choreografia: Romana Angel


ZWIEDZANIE GMACHU OPERY KRAKOWSKIEJ
14 czerwca, godz. 21.45Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

Tej szczególnej nocy w specjalnie zorganizowanych grupach będzie można także zwiedzać gmach Opery Krakowskiej. Zaprezentujemy wiele miejsc na co dzień niedostępnych dla widzów takich jak kieszenie sceny czy magazyn scenografii. Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Teatrów można odbierać od 10 czerwca w Kasie Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki


Program XXVIII Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej

W programie Festiwalu znajduje się 14 wydarzeń, odbywających się od 6 czerwca do 9 lipca.Wesele Figara W. A. Mozarta
z udziałem światowej sławy barytona Mariusza Kwietnia (solisty Metropolitan Opera w Nowym Jorku)

6, 8 i 10 czerwca, godz. 18.30, Opera Krakowska


Teresica
– Una Pasión
Opera serenata z pieśniami Złotego Wieku
7 czerwca, godz. 18.30, Opera Krakowska


Baron cygański J. Straussa
Wielka sława to żart…
14 i 15 czerwca, godz. 18.30, Opera KrakowskaPremiera
Skrzypek na dachu J. Bocka, J. Steina, S. Harnicka
Niezwykłe widowisko plenerowe w samym sercu krakowskiego Kazimierzu
21 (premiera), 22 i 23 czerwca, godz. 20.00, Polska Spółka Gazownictwa. Dawna Gazownia Miejska na KazimierzuGrand Pas..! – gala baletowa
Międzynarodowe i polskie gwiazdy baletu w scenerii renesansowego Dziedzińca Arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu
26 czerwca, godz. 20.30, Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu

Arie Oper Świata
Wspaniała muzyka na najpiękniejszym polskim dziedzińcu
8 czerwca, godz. 20.30, Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu
Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Artur Ruciński i Arnold Rutkowski oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. W repertuarze widowiska znajdą się najsłynniejsze utwory operowe takich kompozytorów jak W. A. Mozart, G. Puccini, G. Verdi, R. Wagner, G. Bizet, P. Czajkowski czy G. Donizetti.


Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glucka
Spektakl w 300. rocznicę urodzin kompozytora
2 lipca, godz. 18.30, Opera KrakowskaMiłość do trzech pomarańczy S. Prokofiewa
Pierwsza realizacja opery w Polsce
4 lipca, godz. 18.30, Opera Krakowska


Metamorfozy patosu
Gość Festiwalu – jeden z rodzajów tradycyjnego teatru japońskiego – teatr kabuki
Su-jōruri & Kabuki Buyō
9 lipca, godz. 18.30, Opera Krakowska


Współorganizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

XVIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej
od 6 czerwca do 9 lipca
Kraków


Wasz recenzent Wiesław Adamik prosto z opery krakowskiej
Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Teatrów w Operze Krakowskiej 14 czerwca br. w tym spektakl "Teresica" można odbierać od 10 czerwca w Kasie Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!