W piątek, 4 września 2015 roku, w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczynają się XI Dni Muzyki zorganizowane przez Miejskie Centrum Kultury. Tegorocznej imprezie przyświeca hasło: "Tęsknota jesiennego wiatru".

XI Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczną się o godzinie 19 koncertem w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w dzielnicy Denków. Wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe w składzie: Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet i Paweł Sołecki – fagot. Zespół powstał w 1998 roku z inicjatywy oboisty Marka Mleczki przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis. Koncertowało niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. Muzycy Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. W programie piątkowego koncertu utwory W.A. Mozarta, J. Iberta, A. Tansmana, K. Dębskiego i H.Tomasiego.

W sobotę, 5 września o tej samej godzinie w sali kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim wystąpi pianista Jakub Kitowski. Będzie to powrót tego artysty w mury szkoły, gdzie zaczęła się jego przygoda ze sztuką pianistyczną. Potem kontynuował on naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Kielcach. Obecnie Jakub Kitowski kontynuuje edukację na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Edwarda Wolanina. Jest już laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach pianistycznych w kraju i zagranicą. Podczas koncertu w rodzinnym mieście młody i uzdolniony pianista zagra utwory D. Scarlattiego, C. Debussyego, S. Prokofiewa, F. Chopina i F. Liszta.

W koncercie finałowym XI Dni Muzyki w Ostrowcu Świętokrzyskim w niedzielę, 6 września br. o godz. 19 w Kolegiacie św. Michała Archanioła wystąpią: Orkiestra Orkiestra Symfoniczna im. A. Rubinsteina w Łodzi i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Pabianicach pod dyrekcją Marka Głowackiego, dyrektora artystycznego ostrowieckiego festiwalu. Solistką będzie ukraińska pianistka Anna Fedorova. To jedna z najwybitniejszych pianistek młodego pokolenia, o której krytycy muzyczni piszą, że łączy w swej interpretacji muzyki "słodycz z dziką ekspresją". W programie koncertu symfonicznego w ostrowieckiej kolegiacie znajdą się Uwertura koncertowa Coriolan op. 62 L. van Beethovena oraz II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 S. Rachmaninowa.
Wstęp na wszystkie koncerty, które poprowadzi w tym roku Norbert Zięba, jest bezpłatny, a honorowym patronatem objęli imprezę: Wojewoda Świętokrzyska, Bożentyna Pałka - Koruba i Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński.


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!