Rok po występie Glena Branki na festiwalu KODY pojawia się na nim jego wychowanek - chodząca legenda, mistrz gitary, geniusz hałasu. Oprócz Thurstona usłyszymy utwór "Brakujące ogniwo" Lidii Zielińskiej.

Festiwal Kody w Lublinie to najbardziej niedoceniona przez publiczność muzyczna festa w Polsce. Ambitna formuła, nietypowe połączenia, światowe premiery i artyści światowej klasy powinni w teorii przyciągać tysiące wyrobionych słuchaczy z całego kraju, z dziwnych i nieznanych mi powodów tak się jednak nie dzieje. Poza edycją, na której zagrał Philip Glass, frekwencja na koncertach Branki czy Project Object chociażby była zaskakująco niska. Nie mówiąc o całej genialnej reszcie. Alternatywna publiczności, czas się trochę porozglądać - Lublin to piękne miasto ze świetnym browarem, ceny są tam niższe niż w innych miejscach, KODY rozgrywają się zwykle w najciekawszych zakątkach starówki i centrum, a do Offa i Openera, Unsoundu, Sacrum Profanum i Ars Cameralis jeszcze całe miesiące. Sama widziałam trzy edycje KODÓW i z ręką na sercu mówię, że jest to niezwykłe wydarzenie.Organizatorzy wyraźnie z resztą komponują bardzo przemyślany repertuar, budując go wokół myśli przewodniej i dbając jednocześnie o to, by koncerty, które odbędą się w maju w Lublinie, były jedyne w swoim rodzaju. Mnóstwo więc w nim prapremier, jedynych wykonań i utworów pisanych na zamówienie. Kolejny argument za KODAMI.

W przypadku pierwszych ogłoszeń z Lublina ta formuła się potwierdza - Thurston Moore zagra z Adamem Gołębiewskim i Alexem Wardem (polski perkusista i brytyjski multiinstrumentalista, grający na klarnecie w tym przypadku, stworzą unikalne wydarzenie). A Lidia Zielińska przygotuje specjalny utwór "Brakujące ogniwo" - historię nawiązującą do mitologicznej kary za hałas, krytykę zanieczyszczonego dźwiękiem ludzkiego środowiska opartą o biblijne przypowieści i słowiańskie wierzenia. W przygotowaniu i wykonaniu dzieła wezmą udział Szymon Jóźwiak, Rafał Zapała, Malwina Paszek i Anna Zielińska oraz lubelski zespół śpiewaczy działający przy Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Szósta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-18 maja 2014 w Lublinie. Obserwujcie bacznie www.kody-festiwal.pl- to będzie kolejny doskonały rok w historii KODÓW.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!