Dzięki dzieciom w mojej rodzinie mogę bezkarnie spędzać czas na oglądaniu filmów animowanych. Jest kilka kreskówek, które każdy z nas powinien obejrzeć chociaż raz.

5. W morzu pływa, Nemo się nazywa


Dojrzewająca rybka, która buntuje się nawet przeciwko samotnemu ojcu, potrafi postawić na płetwy cały ocean! A wszystko dzięki rodzicielskiej miłości i rodzinnemu oddaniu. Co może zrobić jeden mały błazenek (z pomocą chorej na zaniki pamięci neonki) dla drugiej rybki? To historia, którą powinno obejrzeć każde dziecko
- dlaczego? Ponieważ mimo rozbudowanej akcji i ciągle zmieniających się obrazów, jest to bardzo spokojna i wyciszająca bajka, dająca do myślenia.

4. Nu, pogodi!


Sympatyczny zając udowadnia, że nie taki wilk straszny jak go malują, a malowali różnie – zależnie od rysownika. Wilk zaczynał z kilkoma włosami na głowie, a z czasem włosów przybywało. Ach, ten cud rosyjskiej kinematografii! Kreskówka była hitem w Związku Radzieckim i w bloku wschodnim, a odcinki powstawały od roku 1969 aż do 2005. Zabawne przygody nie darzących się sympatią zwierzaków, już od kilku pokoleń wywołują uśmiech na ludzkich twarzach.

3. Kochający inaczej – czyli co z miłości zrobi ogr?


To bajka, którą koniecznie trzeba obejrzeć z polskim dubingiem, mistrzostwo. Podobnie jak ogr, ma warstwy (czytaj podteksty), których dziecko raczej nie wyłapie. Dla dziecka będzie to ciekawe ujęcie miłości, trochę innej niż romantyczne wizja księżniczki i księcia z bajki, chociaż ich także w Shreku nie zabraknie. Warto przed oglądaniem tej kreskówki zapoznać dziecko z klasyką bajek i baśni – od razu Shrek stanie się bardziej przejrzysty, a zarazem ciekawszy dla młodego odbiorcy.

2. Fenomen japońskich bajek z włoskim lektorem…


…wyświetlanych w polskiej telewizji. Trudno zdecydować się na jeden tytuł, ponieważ bajki serwowano dzieciom, codziennie całymi blokami. Lata 90 to czas mojego dzieciństwa i z wielką nostalgią wspominam takie tytuły jak Yattaman, Tygrysia maska, Czarodziejka z księżyca, a było ich wiele więcej, jakie tytuły wy pamiętacie?


1. Król ponadczasowych bajek, czyli Król Lew


Król jest tylko jeden i jest to Lew pochodzący z Lwiej Skały, bezkonkurencyjny i wzruszający nawet po latach. Jeśli nie płakałeś podczas sceny śmierci Mufasy – nie masz serca! Bajka dla każdego, która skondensowała w sobie wszystkie możliwe wartości: rodzina, przyjaźń, oddanie dla swojej ojczyzny, a wszystko to w barwach dzikiej Afryki.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!