Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza 12 stycznia 2014 r. o godz. 16 na otwarcie wystawy "Świat toruńskiego piernika", która stanowi wędrujący wariant wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Celem wystawy jest zapoznanie zwiedzających z fascynującą historią toruńskiego piernika, która rozpoczyna się już od czasów średniowiecza. Zasadnicza część ekspozycji prezentującej dzieje toruńskiego piernikarstwa, znajduje się w specjalnie zaprojektowanej, stylizowanej na kształt drewnianej kogi – żaglowca handlowego. Wypełniają ją oryginalne obiekty muzealne (m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami wystawy są również możliwe do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia), a także manekiny uzupełniające m.in. rekonstrukcję kramu piernikarskiego, piekarni czy sklepu z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Integralną część ekspozycji stanowi bowiem część warsztatowa. Muzeum szczególnie zaprasza na nią grupy zorganizowane, przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, ale przede wszystkim całe rodziny. W trakcie zajęć będzie można własnoręcznie przygotować, wypiec, a potem spróbować oryginalnych toruńskich pierników o tradycyjnych kształtach i wzorach.

A jak powstają toruńskie pierniczki? - Najpierw przygotujemy ciasto z dodatkiem wielu pachnących przypraw, miodu i mąki. Potem musimy je wyrobić, tak długo, aż będzie miękkie. Następnie upchamy je w oryginalnych formach: z wiatrakiem, statkiem, karocą, z sylwetką strojnych kawalerów i dam oraz popularnych i katarzynek. Tak przygotowane pierniki trafią do piekarnika- mówi Kamil Stelmasik z działu promocji Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Kiedy będą się piekły, dzieci zwiedzą wystawę "Świat toruńskiego piernika", na której poznają historię tego smakowitego ciastka.

Zajęcia warsztatowe ostrowieckie muzeum proponuje także osobom zwiedzającym wystawę indywidualnie w każdą sobotę (ekspozycja czynna będzie do kwietnia 2014 roku) o godzinie 11. Koszt udziału w warsztatach to 5 zł od osoby. Rezerwacje i szczegółowe informacje pod nr tel. 41 265 36 51, na www.muzeumostrowiec.pl oraz na profilu facebookowym muzeum.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!