Choć w świetle polskiego prawa, każdy może zostać pośmiertnie dawcą narządów, samo oświadczenie woli nie wystarczy. By pobrać organy, niezbędna jest zgoda rodziny zmarłego. W przypadku jej braku, lekarze odpuszczają. Nie chcą kłócić się w sądzie.

Polskie prawo stanowi, że pośmiertnym dawcą narządów może być każdy, którego nazwisko nie figuruje na liście Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Jednak w praktyce przyjęto, że o zgodę na pobranie organów zmarłego, lekarze pytają najbliższych. Oświadczenie woli przypomina o decyzji zmarłego, ale nie ma mocy prawnej. Podobnie jak tatuaż nieskończoności - znak poparcia idei transplantologii.

"Nawet jeśli ktoś nosi przy sobie oświadczenie woli, nie decydujemy się na pobranie organu, bo rodzina za każdym razem się sprzeciwia. Nie chcemy tracić sił i środków na chodzenie po sądach" - stwierdził dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu św. Anny w Miechowie, Marian Tambor w rozmowie w Tok Fm. "Sprzeciw rodziny to wciąż główna przyczyna braku organów w Polsce" - dodał.

Przeczytaj również: Kopacz: jest szansa na rekordową liczbę przeszczepów

Dalszych utrudnień przysparza procedura przygotowania dawcy do zabiegu. W niektórych szpitalach wciąż brakuje sprzętu, niezbędnego do wykonania wszystkich badań. Dotyczy to w szczególności mniejszych placówek. "Często karetki muszą jeździć po całym województwie, zawozić krew do szpitali referencyjnych. To ogromny wysiłek, dlatego tak niewiele szpitali decyduje się na zgłoszenie dawcy" - powiedział w Tok Fm, kierownik zespołu przeszczepowego w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie, dr Karol Wierzbicki. Nie każdy organ może być wykorzystany. Narząd musi spełniać podstawowe wymogi dotyczące wieku, krwi oraz wagi.

Ludzie boją się transplantacji narządów


W rozmowie z Katarzyną Młynarczyk, lekarze zgodnie przyznali, że społeczeństwo jest wciąż nieuświadomione w temacie transplantacji organów. Niechęć do zabiegów wynika również ze strachu.

Internauci, zainteresowani aspektami prawnymi i medycznymi transplantologii, mogą uzyskać bezpłatne informacje w serwisie Dawca.pl. Odpowiedzi na pytania udzielą studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

Źródło: Wypełniłeś oświadczenie woli? I tak zadecyduje za Ciebie rodzina, Dawca.pl.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!