Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudne życiowe decyzje - przygotowania do wyboru zawodu.

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy otrzymali od uczniów w podziękowaniu namalowane przez nich obrazy.
Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy otrzymali od uczniów w podziękowaniu namalowane przez nich obrazy. Jerzy Jastrzębski
Co roku wiele młodych osób staje przed koniecznością dokonania trudnych, bo rzutujących nieraz na całe życie wyborów. Takimi są decyzje o wyborze drogi prowadzącej do zdobycia upragnionego zawodu.

22 lutego w Powiatowym Zespole Szkół I Placówek Specjalnych w Legionowie odbyło się drugie z kolei spotkanie uczniów z gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy z specjalistami od zawodoznawstwa : Adrianną Ptaszyńską i Joanną Krupą z Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Podczas pierwszego spotkania w Powiatowym Urzędzie Pracy uczniowie zapoznawali się z systemem organizacyjnym urzędu, poznawali czym się zajmują pracownicy instytucji, jaki jest obieg dokumentacji i jak załatwiać swoje sprawy, do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc.

Po raz drugi uczniowie spotkali się z ekspertami z Powiatowego Urzędu Pracy na w szkole. Tym raz otrzymali bardzo trudne zadanie, oceniali swoje możliwości i predyspozycje do wykonywania określonego zawodu. Wypełniali kolorowe ankiety, kwestionariusze, rozwiązywali krzyżówki i dyskutowali z gośćmi. Poszukiwali najskuteczniejszych sposobów poznania siebie.

-Samoocena jest trudną rzeczą dla każdego człowieka-mówiła Ewa Zielińska- Jemioło dyrektor szkoły- sprawia też problemy uczniom o szczególnych potrzebach edukacyjnych. To spotkania ma uzmysłowić młodym ludziom , że nie mogą wybrać zawodu jakiego by pragnęli oni i ich rodziny. Lista zawodów dla nich jest ograniczona możliwościami. Z drugiej strony to spotkanie dodało uczestnikom wiary, że mają duże szanse na wybranie naprawdę ciekawego zawodu i pracy. Każdy z młodych ludzi znalazł wiele pozytywnych cech i zdolności, które zadecydują o przyszłej drodze życiowej. Dodała rozmówczyni.

Adriana Ptaszyńska, ocenia te spotkania jako niesłychanie korzystne, nie tylko dla młodzieży, lecz również dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Jest to nowy rodzaj współpracy, który stawia szczególne wymagania przed pracownikami publicznych służb zatrudnienia. Tu nie wystarcza wiedza z zawodoznawstwa, czy z innych dziedzin, ale umiejętność empatii i współodczuwania.

-Jesteśmy przygotowani, - podkreśla Adriana Ptaszyńska, nieść pomoc absolwentom szkoły w wypełnianiu formularzy, przekazywaniu czytelnych informacji, pokierowaniu do właściwego referatu, aby wyjaśnić sprawę. Tej empatii i zrozumienia uczą nas niewątpliwie spotkania z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Dostarczają wiele cennych i ciekawych spostrzeżeń oraz wniosków. Podczas warsztatów z młodzieżą pracownicy widzą potrzebę tworzenia miejsc pracy dla tej właśnie grupy.- dodaje.

-Nasi uczniowie marzą o pracy-mówi- Katarzyna Przewłocka nauczycielka, inicjatorka spotkań. Przez cały cykl nauczania przygotowujemy ich do wejścia w świat dorosłych. Tam praca jest jednym z kluczowych elementów życia.
Każdy człowiek ma marzenia. Pozwólmy naszym uczniom również je spełniać i się realizować się w wybranym przez siebie zawodzie. Myślę,że te spotkania to pierwszy krok na drodze ku dorosłości. Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy przygotowują już następne spotkania z uczniami szkoły.

Zawody ,ich charakterystyka, kryteria doboru do zawodu, jak poszukiwać pracy na chronionym i otwartym pracy, to tematy najbliższych spotkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto