Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa renowacja "Bitwy pod Grunwaldem". Muzeum zaprasza do "podglądania" prac

Katarzyna Węsierska
Katarzyna Węsierska
Analizy konserwatorskie dzieła Jana Matejki wykazały duże zniszczenia struktury obrazu. Prowadzone są już prace restauracyjne. Przy okazji konserwacji, Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało serię spotkań dla gości, a także sprzedaż płótna dublażowego "Bitwy pod Grunwaldem".

Do prac badawczych nad stanem obrazu przystąpiono w czerwcu ubiegłego roku. Badania miały na celu przede wszystkim określenie stopnia degradacji dzieła. Okazało się, że malowidło uległo dużemu zniszczeniu na skutek działania grzybów strzępkowych. To spowodowało konieczność natychmiastowego przeprowadzenia prac konserwatorskich.

Już na początku listopada rozpoczęto oczyszczanie podobrazia. Wymienione zostało także krosno obrazu. Teraz płótno "Bitwy pod Grunwaldem" naciągnięte zostało na metalowe, samosprężające się "ramy".

Jak mówi Katarzyna Wakuła, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Warszawie, proces konserwacji jest nadal w toku. Obecnie prowadzone są zabiegi impregnacyjne, które mają przygotować płótno do położenia nowej masy dublażowej.

Prace nadzoruje główny konserwator zabytków Muzeum Narodowego w Warszawie. Jak zapewnia rzecznik wszelkie prace renowacyjne odbywają się zgodnie z harmonogramem.
Ostateczne zakończenie konserwacji zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.

Muzeum Narodowe nadal toczy walkę o "Bitwę pod Grunwaldem"

Z powierzchni dzieła Jana Matejki zdjęto także płótno dublażowe, założone na obraz w roku 1948. Płótno pozwoliło na przeprowadzenie konserwacji obrazu oraz zlikwidowanie zniszczeń jakich doznało dzieło w wyniku wojny. Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło "oddać" dublaż w ręce miłośników sztuki. Podzielono więc masę na 99 kawałków i wystawiono na sprzedaż. Od 26 kwietnia kawałki płótna można zakupić w Księgarni eMNW. Cena za jeden fragment wynosi 60 zł. Dochód z całej sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup aparatury potrzebnej do przeprowadzenie dalszych prac konserwatorsko-restauracyjnych obrazu.

Muzeum Narodowe w Warszawie zaplanowało także serię spotkań z konserwatorem zabytków. Spotkania mają na celu przede wszystkim zapoznanie z samym zawodem. Zajęcia odbywać się będą przy obrazie Jana Matejki, dzięki czemu uczestnicy warsztatów będą mogli poznać pracę także od bardziej praktycznej strony.

-Zajęcia to niepowtarzalna okazja dla gości muzeum, aby spotkać się z konserwatorem i na żywo zobaczyć jak przebiegają prace konserwacyjne dzieła Jana Matejki- mówi rzecznik Muzeum.

Spotkania z konserwatorem odbywają się "seriami". Kiedy zaczyna się kolejna część prac renowacyjnych, Muzeum zaprasza gości do "podglądania" samego ich przebiegu. Kolejne "wykłady" odbędą się w czterech terminach. Na zajęcia 8, 22, 29 maja, przepustką będzie bilet wstępu do samej galerii. By uczestniczyć w spotkaniu 14 maja, czyli podczas Nocy Muzeów wystarczy odebrać tego samego dnia bezpłatną wejściówkę.

Tragiczny stan "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki

Oprócz spotkań dla dorosłych muzeum poprowadzi także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Podczas zajęć pracownicy ośrodka oświatowego będą przekonywać młodych adeptów sztuki dlaczego warto zostać konserwatorem zabytków. Uczestnicy będą mieli szansę zmierzyć się także z zadaniem konserwatorskim. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spotkania szczególnie dzieci i młodzież do 14 lat. Warsztaty odbędą się 29 maja.

Muzeum proponuje także zorganizowane spotkania dla szkół. Zarówno uczniowie podstawówki, gimnazjum jak i szkół średnich będą mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanej lekcji muzealnej. "Tajemnice konserwacji" to spotkania dotyczące nie tyle samej sztuki, ile tajników pracy konserwatora zabytków. Prelekcje zostały przygotowane odpowiednio do poziomu nauczania uczestników. Muzeum prowadzi lekcje muzealne już od września, i jak zapewnia Katarzyna Wakuła, jeśli tylko jakaś szkoła wyrazi chęć uczestnictwa, na pewno placówka zorganizuje spotkanie dla uczniów. Oferta obowiązuje jeszcze do końca czerwca bieżącego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto