Urząd Komunikacji Elektronicznej miał prawo zakazać Telekomunikacji Polskiej łączonej sprzedaży klientom dostępu do szybkiego internetu z usługą telefoniczną. Tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, odpowiadając na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sędziowie Trybunału zwrócili także uwagę na cześć unijnych przepisów, które mogłyby dawać argumenty do ręki TPSA. Ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie należy teraz do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oferta Telekomunikacji Polskiej przewidywała, że klient mógł wykupić dostęp do szybkiego internetu, czyli Neostrady pod warunkiem, że korzystał także z usługi telefonicznej TPSA i płacił abonament.

Pod koniec 2006 roku, Urząd Komunikacji Elektronicznej zabronił jednak takiej sprzedaży wiązanej, powołując się na unijny pakiet telekomunikacyjny. Dziś sędziowie Trybunału przyznali UKE rację w tej sprawie. Telekomunikacja Polska nie miała prawa warunkować dostępu do Neostrady od płacenia abonamentu za telefon. Sędziowie Trybunału przypomnieli jednak, że od grudnia 2007 roku obowiązuje unijna dyrektywa o świadczeniu nieuczciwych praktyk handlowych. I to może być furtka dla Telekomunikacji Polskiej przy dalszym procesowaniu się z UKE.

Zgodnie z tą dyrektywą, nie można bowiem wprowadzać bezwzględnego zakazu oferowania sprzedaży wiązanej. Naczelny Sąd Administracyjny będzie musiał przeanalizować sytuację na polskim rynku telekomunikacyjnym w ostatnich czterech latach. Ponadto, należy ustalić, czy polskie prawo jest zgodne z unijną dyrektywą o nieuczciwych praktykach i czy ma ona zastosowanie, skoro weszła w życie już po rozpoczęciu całej sprawy i dopiero wtedy wydać wyrok w tym sporze.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!