Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia edycja "Skarbów Muzeum Górnośląskiego" w Bytomiu

Redakcja
Wprowadzający w czwartkowe spotkanie, od lewej dyrektor Muzeum Górnośląskiego dr Dominik Abłamowicz, mgr Magdalena Michulec z Działu Promocji oraz mgr Mieczysław Dobkowski prelegent spotkania
Wprowadzający w czwartkowe spotkanie, od lewej dyrektor Muzeum Górnośląskiego dr Dominik Abłamowicz, mgr Magdalena Michulec z Działu Promocji oraz mgr Mieczysław Dobkowski prelegent spotkania Piotr A.Jeleń
W czwartek 15 września ruszyła już trzecia edycja "Skarbów Muzeum Górnośląskiego" prezentowana przez bytomską placówkę muzealną. Tym razem poznaliśmy najciekawsze eksponaty dotyczące Kresów.

"Upowszechnianie pamięci. Skarby z Kresów w zbiorach Muzeum Górnośląskiego" to pierwsze ze spotkań, nowej, trzeciej już edycji poświęconej perełkom bytomskiego muzeum. Spotkanie poprowadził Mieczysław Dobkowski z Działu Kresów

Dział Kresów i kultur pogranicza

- Działalność powstałego na początku lat 90. XX wieku Działu Lwowa i Kresów Wschodnich, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, skupia się na promocji tematyki kresowej. Do chwili obecnej zorganizowano kilkanaście wystaw muzealnych, a także wiele spotkań, wykładów i konferencji, w których brali udział wybitni znawcy tematu, m.in.: Jerzy Janicki, prof. Stanisław Nicieja, Witold Szolginia czy ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, a także członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa. Zgromadzono, niestety nieliczną, kolekcję pamiątek kresowych, głównie dokumentów i fotografii, dyplomy uczelniane i branżowe, świadectwa szkolne oraz "kufry repatriacyjne". Do najcenniejszych obiektów należą: Sztandar Cechu Chrześcijańskich Wędliniarzy ze Lwowa, odznaczenia i medale za walki o Lwów oraz wiele cennych dokumentów.[/i] - scharakteryzował na wstępie najmłodszy dział bytomskiej placówki, prelegent spotkania Mieczysław Dobkowski.

Prezentacja multimedialna zapoznała zgromadzonych widzów z najciekawszymi eksponatami znajdującymi się w Dziale Kresów. Spotkanie było także okazją do chwil wspomnień, wszak w muzealnej świetlicy spotkali repatrianci ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych miejsc w roku 1945.

Czytaj więcej -->

W świetlicy muzealnej, w której odbywało się czwartkowe spotkanie, urządzono miniwystawę około trzydziestu zdjęć przedstawiających Lwów i Czarnohorę, których autorem jest profesor Tadeusz Ceypka. Prezentowana ekspozycja to część kolekcji z ponad 250 fotografii, jakie spadkobiercy profesora Tadeusza Ceypka przekazali dla Muzeum Górnośląskiego.

Monografia prof. Tadeusza Ceypka - Lwów w czasach trudnych
Magdalena Michulec z Działu Promocji rekomendowała także ostatnią książkę Marcina Hałasia "Lwowskie adresy, lwowskie muzeum"

Na kolejne spotkanie z cyklu "Skarby Muzeum Górnośląskiego", które odbędzie się 29 września br. o godzinie 18.00 zaprasza B. Drobny w spotkaniu "Edytorskie tajemnice Księgi Przedwiecznej - Biblie w zbiorach Muzeum Górnośląskiego."

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto