"Jest taka Noc, gdy czuwając przy Twoim grobie, najbardziej jesteśmy kościołem. Jest to noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją" (Wigilia Wielkanocna, Karol Wojtyła).

"Trzy krzyże" to spektakl przygotowany w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek ul Jagiellońska 69 w Legionowie na bazie wierszy naszych wybitnych poetów (Lucjana Rydla, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia, Karola Wojtyły, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa).

Wystawione 20 kwietnia 2011 roku Misterium Wielkanocne "Trzy krzyże" to poetycka opowieść o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa. To opowieść, która nawiązuje do naszego życia, łączy i wyjaśnia związki pomiędzy tamtymi wydarzeniami a obecnymi. W spektaklu "Trzy krzyże" w sposób mistrzowski połączono i wyjaśniono początki kościoła chrześcijańskiego, jego genezę. Ukazano wpływ Chrystusa na nasze codzienne życie, na naszą kulturę i obrzędy. Najważniejsze jest jednak ukazanie idei obchodów Świąt Wielkiej Nocy jako zapowiedzi zbawienia świętowanej w rodzinnym gronie, a wyrażanej poprzez solidarność z chorymi, słabymi.

Misterium wielkanocne "Trzy krzyże", zostało zrealizowane zgodnie z ideą zbliżających się świąt we współpracy uczniów, rodziców, nauczycieli szkoły.Ta współpraca zaowocowała harmonią scenografii, tła muzycznego i doskonałą grą aktorską w wykonaniu utworów poetyckich.

Scenariusz jak i scenografia przepełnione są prostymi, łatwymi do odczytania symbolami. Pod trzema krzyżami stoi grupa ludzi ubranych w uroczystą biel. Każde z nich trzyma pąsową różę. Ze środkowego krzyża spływa biały lekki, zwiewny materiał. Na nim jak krople krwi umieszczone są szkarłatne róże. Najpierw kilka pojedynczych im bliżej ziemi jest ich więcej. Symbolizują one mękę, cierpienie. Róże tutaj oznaczają również bezgraniczną miłość jaką obdarzył Stwórca ludzi. Ta miłość poprzez przelaną krew staje się początkiem nowego Kościoła. Wszystkie kwiaty na zakończenie spektaklu zostają przekazane przez występujących jako dar społeczności szkolnej do kościoła. Na ręce goszczącego w szkole księdza dziekana Lucjana Szczęśniaka życzenia dla wszystkich kapłanów i kwiaty z okazji ich Święta.

Spektakl wzruszył, wypełnił nadzieją i radością zwiastowanego zbawienia zebraną tłumnie publiczność.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!