Wystawę pod dość intrygującym tytułem "Synestezja" otwarto w piątek, 2 grudnia 2016 roku w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Synestezja w ujęciu encyklopedycznym oznacza stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów. W ostrowieckiej wystawie połączono sztuki wizualne (malarstwo, grafikę i rzeźbę) z muzyką i tańcem. By mogła ona zaistnieć, swoje siły artystyczne połączyły dwie grupy twórcze działające od czterech lat: Art Visual Dance i "Symfonia". Ich przewodniczki: Wanda Badowska – Twarowska i Anna Forycka – Putiatycka są kuratorkami wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Nasze grupy współdziałają ze sobą, biorąc udział we wzajemnych przedsięwzięciach – mówiła podczas wernisażu ostrowczanka Wanda Badowska – Twarowska. – Bo muzyka to taniec, a taniec to muzyka. Jedno bez drugiego nie może istnieć. Ale tak naprawdę sztuka jest jedna: albo dobra, albo zła. Nie powinno być innych podziałów.
Natomiast Anna Forycka – Putiatycka dodała, że jej grupa malarska inspiruje się muzyką, bo to jest piękna rzecz. – Mamy wspaniałych kompozytorów, wspaniałych artystów – mówiła w galerii BWA w Ostrowcu.

Obie kuratorki prezentują swoje prace obok takich twórców, jak Marek Ałaszewski, Barbara Bielecka - Woźniczko, Jan Brodziak, Katarzyna Bułka - Matłacz, Alina Dorada - Krawczyk, Edyta Dzierż, Lili Fijałkowska, Magdalena Hajnosz, Majid Jammoul, Krzysztof Kizlich, Bożena Korulska, Łukasz Krupski, Jan Krusche, Bożenna Leszczyńska, Janusz Lewandowski, Bogusław Lustyk, Jacek Maślankiewicz, Ela Owczarek, Anna Małgorzata Roszkowska, Anna Sobol, Krzysztof Trzaska, Anna Wątróbska - Wdowiarska i Anna Wszyndybył.

Artystów skupionych w obu grupach łączy zamiłowanie do baletu, wszyscy też uważają, że muzyka, taniec, ruch to nie tylko poszerzenie źródeł inspiracji dla artysty malarza, rzeźbiarza czy grafika, ale – jak czytamy w katalogu towarzyszącym ekspozycji w Ostrowcu Świętokrzyskim - przede wszystkim pogłębienie przeżycia i wzmocnienie siły wspólnego oddziaływania. Równoczesny odbiór dzieła wszystkimi zmysłami intensyfikuje ten wzajemny wpływ zmysłów na siebie i umacnia wiarę w to, że sztuki wywodzą się z jednego mistycznego źródła. Nic więc dziwnego, że wernisaż w ostrowieckim BWA został wzbogacony przez performance muzyczno – taneczny "Wokalne inspiracje ciała" w wykonaniu tancerza (również ostrowczanina), Filipa Jędrucha, który jest także autorem choreografii swojego pokazu. Wykorzystał w nim improwizacje wokalne Centrum Artystycznego "Fabryka Talentów" w Jaworznie.

Gościem honorowym wernisażu była Bożena Kociołkowska, wybitna tancerka, pedagog i choreograf, przez ćwierć wieku na przestrzeni lat 60. - 80. minionego wieku primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie. To ona zachęciła twórców z grupy "Symfonia" do malowania obrazów inspirowanych sztuką baletową, co widać zwłaszcza w malarstwie Magdaleny Hajnosz. Ale sama Bożena Kociołkowska zrealizowała przy współpracy artystów plastyków: konkurs na rzeźbę w hołdzie polskim artystom baletu, która dziś znajduje się na placu Moliera, niedaleko Teatru Wielkiego (w tym konkursie startowała m.in. Anna Wszyndybył, której prace prezentowane są na wystawie "Synestezja") i „Taniec w malarstwie. Śladami Edgara Degas”. – Pomyślałam sobie, że warto połączyć tych wszystkich wspaniałych, wrażliwych ludzi, którzy zajmują się sztuką i jej odbiorców – mówiła Kociołkowska podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Powstało w sumie ponad 120 obrazów, które prezentowane były podczas ośmiu wystawach.

Wystawa czynna będzie do 6 stycznia 2017 roku. Jej swoistym pokłosiem będzie spotkanie autorskie z Bożeną Kociołkowską, które – jak zapowiedziała dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jolanta Chwałek – ma odbyć się w styczniu przyszłego roku, a także warsztaty baletowe, które podczas ferii zimowych poprowadzi Filip Jędruch

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!