W czwartek, 29 marca 2012 roku, w Busku-Zdroju odbył się Wojewódzki Turniej Piosenki Satyrycznej i Lirycznej Wojciecha Młynarskiego zorganizowany przez tamtejszy Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo.

To nie pierwsza tego typu impreza zorganizowana przez tę placówkę przy współpracy Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. W poprzednich latach organizatorzy propagowali twórczość Zbigniewa Herberta, Edwarda Stachury i Marka Grechuty. Obecną koordynatorki projektu, Małgorzata Bębenek i Agata Wolska, postanowiły uczcić 50 - lecie twórczości i 71. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich poetów, satyryków i piosenkarzy, Wojciecha Młynarskiego. Autor przeboju wszech czasów zatytułowanego "Jesteśmy na wczasach" osobiście przyjechał do Buska, przewodnicząc jury (obok Anny Karwat i Tomasza Śledzia) oceniającemu występy młodych wykonawców. Śpiewali oni, co oczywiste, piosenki z tekstami Wojciecha Młynarskiego.

W konkursowe szranki Wojewódzkiego Turnieju Piosenki Satyrycznej i Lirycznej Wojciecha Młynarskiego stanęło 22 wykonawców ze Zbludowic, Starachowic, Skarżyska - Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Staszowa, Pińczowa i Buska - Zdroju. Młodzi piosenkarze mieli z czego wybierać, bo spuścizna Młynarskiego jest ogromna. Tylko jeden utwór, "Nie ma jak u mamy" powtarzał się i to aż czterokrotnie, natomiast zdarzały się i takie "perełki" artystyczne, czyli mniej znane dzieła Młynarskiego, jak "Żniwna dziewczyna" czy "Przystanek koło ZOO" przypomniane w interesującej interpretacji przez utalentowany duet z III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Michała Zielonkę i Łukasza Kaptura.

Uczestnicy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: uczniowie gimnazjum i szkół ponadpodstawowych. Poziom był w większości prezentacji niezwykle wysoki i z pewnością jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia przy ustalaniu werdyktu. Po burzliwej dyskusji Grand Prix postanowiono przyznać Marii Wójtowicz z Prywatnego Gimnazjum w Skarżysku - Kamiennej, która z twórczości Wojciecha Młynarskiego wybrała piosenki "Rodzinny obiad" i "Tak, jak malował pan Chagall". Wśród gimnazjalistów bezkonkurencyjny był Paweł Pawlik z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim, który brawurowo wykonał przeboje "Nie ma jak u mamy" oraz "Bądź moim natchnieniem" i zdobył I miejsce. Wśród uczniów szkół średnich główną nagrodą uhonorowaną Kamilę Zabłotną z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku - Zdroju. Z ogromną kulturą i szacunkiem dla tekstu wykonała ona mniej znaną piosenkę Młynarskiego "Strasznie lubię cię piosenko". Specjalne wyróżnienie jury otrzymała Dominika Soboń z LO w Staszowie. Publiczność zgromadzona w sali Buskiego Samorządowego Centrum Kultury także wybrała swojego ulubieńca, a właściwie ulubienicę. Została nią Kinga Bernatek z SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju. W konkursie śpiewała ona piosenkę "Moja miłość największa". Przyznano też kilka wyróżnień. Laureaci otrzymali bardzo wartościowe nagrody rzeczowe ufundowane przez hojnych sponsorów oraz książki i płyty Wojciecha Młynarskiego z jego imiennymi dedykacjami. Wszyscy natomiast odebrali dyplomy za udział w turnieju.

Należy przy tym podkreślić także bardzo dobrą organizację turnieju piosenki oraz serdeczną atmosferę imprezy. Dużym zaangażowaniem w jej sprawnym przeprowadzeniu wykazali się młodzi wychowankowie buskiej "Górki".

Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!