Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tych utworów nie zapomnimy nigdy...

Piotr Drabik
Piotr Drabik
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Michael_Jackson_with_the_Reagans.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Michael_Jackson_with_the_Reagans.png http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Michael_Jackson_with_the_Reagans.png
Choć Michael Jackson nie da już żadnego koncertu, na zawsze w naszej pamięci zostaną jego piosenki. Oto te najbardziej znane, które zmieniły muzykę rozrywkową.

Billie Jean

To od tego utworu zaczęła się prawdziwa, solowa kariera króla pop. Utwór pochodzi z wydanego w 1982 r. albumu Thriller, który do tej pory sprzedał się na całym świecie w ponad 100 mln egzemplarzy. Singiel znajdował się na pierwszym miejscu listy przebojów prestiżowego Billboardu i do dziś jest symbolem muzyki jaką tworzył Michael Jackson. Billie Jean otrzymał dwie statuetki Grammy w kategoriach Najlepszy męski głos R&B oraz Najlepsza nowa muzyka Blues. Przez magazyn Blender została uznana za najlepszą piosenką powstałą po 1980 r.

Miała się nazywać Not My Lover, producentom nie podobało się zbyt długie intro do piosenki. Tytuł singla nie podobał się z powodu skojarzeń z tenisistą, Billie Jean King. Jednak Jackson wygrał i dzięki temu możemy słuchać tego utworu do dziś w pierwotnej wersji. Teledysk stał się również klasykiem, na którym pojawia się charakterystyczny dla całej scenicznej kariery Michaela styl taneczny.

Beat It

Kolejny singiel z wcześniej wspominanego krążka Thriller. Zdobył dwie statuetki Grammy za najlepszą piosenkę roku oraz za Najlepszy męski rockowy głos. Magazyn Rolling Stone umieścił utwór na 337. miejscu na swojej liście 500 Najlepszych Utworów Wszech Czasów. W utworze pojawia się charakterystyczne solo gitarowe, które wykonał dla Michaela Eddie Van Halen z rockowego zespołu Van Halen. Co ciekawe odmówił przyjęcia jakichkolwiek pieniędzy za wykonanie tej partii.

Teledysk również różni się od wszystkich pozostałych stworzonych przez króla popu. Został wyreżyserowany przez Boba Giraldiego, natomiast układ taneczny pomógł Jacksonowi stworzyć Michael Peters. W klipie pojawiają się członkowie gangów,
warto zaznaczyć, że kilku z występujących w wideoklipie mężczyzn naprawdę należało do ulicznych band. Miało to dodać klimat teledyskowi. Powstało wiele coverów tego utworu m.in. zespołu Fall Out Boy.

Thriller

Próżno szukać utworu, który wywarł by większy wpływ na muzykę rozrywkową niż Thriller. Tytułowy singiel z pierwszej płyty króla popu objawił światu nowy krok taneczny oraz sprofesjonalizował teledyski. Piosenka została pobrana z internetu za pomocą sklepów muzycznych w USA w liczbie 1,159,000.

Tak naprawdę do tej piosenki powstał pierwszy profesjonalny teledysk, nakręcony przez zawodowego reżysera. Do tej pory wideoklipy były traktowane jako dodatki do nagrań audio, były kręcone po amatorsku. Teledysk został nakręcony przez Johna Landis, choreografię stworzył Michael Peters. Do dziś jest ona inspiracją dla wielu choreografów scenicznych. Utrzymanie mrocznego klimatu sprawiło, że wideoklip był puszczany tylko w nocy ponieważ nie był przeznaczony dla każdego widza. Dziś nie przeraża a wywołuje uśmiech na twarzy. Jego wyreżyserowanie kosztowało 500 tys. dolarów. Trwa ponad 13 minut i na końcu można zobaczyć normalne napisy filmowe. To sprawia, że nagranie jest wyjątkowe.

Man in the Mirror

Kolejny utwór Michela Jacksona, który dotarł na szczyt listy Billboardu i utrzymywał się na szczycie przez 2 tygodnie. Singiel z płyty Bad był nominowany do Grammy w kategorii Piosenka roku jednak statuetki nie zdobył.

Teledysk do tej piosenki jest wyjątkowy. Nie pokazuje kolejnych tanecznych ewolucji króla popu. Również nie znajdziemy w nim rozbudowanej fabuły jak w przypadku poprzednich wideoklipów. Pojawiają się w nim sceny przemocy, niesprawiedliwości, wojny. Są wśród nich m.in. pogrzeb prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy'ego czy klęska głodu w Etiopii w 1984. Można zauważyć również Lecha Wałęsę i Solidarność.

Leave me Alone

Kolejny singiel z płyty Bad. Został wydany w styczniu 1989 r. Niezwykły teledysk został nominowany do Grammy w kategorii najlepszych wideoklipów. Można w nim zauważyć nagłówki tabloidów śledzące Michaela czy tańczący szkielet słonia. Sam wideoklip został nakręcony metodą kolażu więc może nieestetycznie wyglądać na ekranie i sprawiać wrażanie, że ogląda się coś co w ogóle nie ma sensu. Utwór nigdy nie był wykonywany na żywo na koncertach.

Black or White

Pierwszy singel z płyty Dangerous, wydany 11 października 1994 r. Był numerem jeden na 12 listach przebojów, w tym USA i Wielkiej Brytanii. Piosenka zawiera elementy hard rocka, dance i rapu. W teledysku wystąpił młody wówczas Macaulay Culkin, znany wielu widzom z roli Kevina. Wideoklip został po raz pierwszy wyemitowany w listopadzie 1994 r. Został wyreżyserowany przez Johna Landis, tego samego, który zrobił dla króla popu legendarny Thriller. Był puszczany w USA w godzinach od 1.00 w nocy do 4.00 nad ranem ponieważ uznano go za mocno kontrowersyjny.

A która piosenka Michaela Jacksona podoba się tobie najbardziej ?

Źródła: Wikipedia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto