Osoby, które dokonały przestępstw, aby uniknąć kary pokonują setki kilometrów z myślą, że wymiar sprawiedliwości ich nie dosięgnie. Funkcjonariusze polskiej Policji wspólnie z policjantami na całym świecie udowadniają im, że były w błędzie.

Bogumił K. długo był na liście najbardziej poszukiwanych przestępców. Od niedawna znajduje się w lubelskim areszcie.

- Policjanci z Zespołu Poszukiwań Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie ściśle współpracowali z Interpolem oraz Europejską Siecią Zespołów Poszukiwań Celowych ( ENFAST) - relacjonowała rzeczniczka lubelskiej Policji nadkom. Renata Laszczka-Rusek. - Efekt tej współpracy to zatrzymanie Bogumiła K., jednego z najgroźniejszych lubelskich przestępców.

Pomimo upływu 12 lat sprawa poszukiwawcza była priorytetowa dla lubelskich policjantów. Od samego początku wiedzieliśmy, że mężczyzna przebywa poza granicami kraju, gdzie posługuje się innymi danymi osobowymi. Nasze ustalenia wskazywały na to, że początkowo przebywał w Wielkiej Brytanii i Holandii. Ostatnie informacje doprowadziły nas do okolic francuskiego Bordeaux, gdzie został ujęty przez francuskich mundurowych.

We wrześniu 2004 r. przed lubelskim klubem, Bogumił K. zaatakował Pawła R. Mężczyzna z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala i zmarł.

Po miesiącu Bogumił K. ponownie zaatakował. Tym razem z dwoma kolegami.

W mieszkaniu przy ul. Lipowej w Lublinie wspólnie pobili i zgwałcili 22-letnią kobietę. Grzegorz B. i Marcin O. zostali za to prawomocnie skazani odpowiednio na 6 i 5 lat więzienia. Bogumił K. uciekł z Polski i ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

Dzięki współpracy i szybkiej wymianie potrzebnych informacji zatrzymano w 2015 roku 239 najbardziej niebezpiecznych przestępców, m.in. 29.letniego Dariusza K., na dworcu w Dusseldorfie (Niemcy), który dopuścił się podwójnego zabójstwa w Austrii. Na sumieniu ma również zabójstwo w Szwecji.

Od stycznia do marca 2016 r. w 99 konwojach funkcjonariusze Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP sprowadzili do kraju 298 osób poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, natomiast 160 osób zostało przekazanych w punktach granicznych.

- Policjanci CBŚP tzw. łowcy cieni, od momentu powstania, czyli 1 czerwca 2011 r. na swoim koncie mają 210 osób zatrzymanych, w tym poza granicami kraju 86 - poinformowała kom. Agnieszka Hamelusz.

Zatrzymani to liderzy i członkowie zorganizowanych grup przestępczych, dokonujących czynów o największym ciężarze gatunkowym, zarówno jeżeli chodzi o przestępczość kryminalną, narkotykową, jak i ekonomiczną.

Jeden z ostatnich sukcesów „łowców” to zatrzymanie wspólnie z funkcjonariuszami Zespołu Poszukiwań Celowych KWP Poznań na Malcie Kajetana P.

Jak podała policja.pl niedawno w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Poszukiwanie osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości” z udziałem „łowców cieni” i oficerów łącznikowych ENFASTu.

Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń funkcjonariuszy zajmujących się poszukiwaniami, zwiększenie poziomu wykorzystania kanałów wymiany informacji i zacieśnienie współpracy między policjantami.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!