Udane półrocze zbąszyńskich szachistów

Szachiści zbąszyńskiego "Wichra" zakończyli pierwsze półrocze swoich startów. Ostatnie miesiące były bardzo intensywne, nasi zawodnicy przemierzyli setki kilometrów po całej Polsce by uczestniczyć w sportowej rywalizacji przy szachownicach.

Dzięki uzyskanym w ubiegłym roku kwalifikacjom, trzech naszych reprezentantów wystąpiło w Finałach Mistrzostw Polski
W zmaganiach najlepszych młodzików (kat. do lat. 10) oraz juniorów (do lat 16 i 18) w Jastrzębiej Górze koło Władysławowa i Szklarskiej Porębie, zagrali Noe Rosenfeld i Kinga Waszkowiak. Noe ukończył zawody na 19 miejscu w roczniku 2006, Kinga zajęła 35 lokatę.
Na początku maja w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Olecku na Mazurach, rywalizowała Roksana Nowak. Roksana potrafiła nawiązać walkę z najlepszymi zawodniczkami w kraju, jeszcze po 7 rundach była w grze o podium i awans do Mistrzostw Europy. Niestety nie udało się, dwie przegrane na koniec turnieju zepchnęły naszą szachistkę na dalsze miejsce. Ostatecznie Roksana została sklasyfikowana na 11 miejscu w roczniku 2005.

Brali udział w zawodach wojewódzkich
W Mistrzostwach Wielkopolski Strefy Zachodniej, które odbyły się w Lesznie, wywalczyliśmy 8 medali (4 złote, 1 srebrny, 3 brązowe). Pozwoliło nam to na wygranie klasyfikacji medalowej. Złote krążki zdobyli: Polus Gabriela (grupa dziewcząt do lat 9), Kuczyńska Zuzanna (D-11), Stachecki Mikołaj (C-11) oraz Waszkowiak Kinga (D-15).

Finały Mistrzostw Wielkopolski odbyły się w połowie czerwca br. w malowniczo położonym między dwoma jeziorami ośrodku wypoczynkowym w Skorzęcinie. W pięknym stylu złoty medal w grupie D-11 zdobyła Roksana Nowak (8 zwycięstw, 1 remis), srebro i brąz w grupie dziewcząt do lat 15 wywalczyły Ola Kubiak i Kinga Waszkowiak. Tuż za podium rywalizację ukończyli Mikołaj Stachecki i Adrian Kozłowicz (4 i 6 miejsce).

Udane występy zanotowały nasze szkolne drużyny szachowe ZSP Zbąszyń i Gimnazjum Zbąszyń
Aby uzyskać awans do finałów Ogólnopolskich nasze drużyny musiały przebrnąć przez 2 etapy kwalifikacyjne. Po wygraniu eliminacji powiatowych nasze zespoły zagrały w finałach Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady i Licealiady. Przejście tej przeszkody jest już nie lada wyzwaniem. Z racji tego, że nie ma szczebla rejonowego w finałach wojewódzkich gra po blisko 50 szkół, awans uzyskują tylko 3. Gimnazjada odbyła się w Skokach k./Wągrowca, nasza ekipa w składzie: Ola Kubiak, Konga Waszkowiak, Bartosz Bocian , Adrian Kozłowicz oraz Mikołaj Włodarek zagrała fantastyczne zawody zdobywając złoty medal! Finały „podstawówek” i szkół średnich odbyły się w Zbąszyniu. ZS1 oraz ZS2 Zbąszyń zajęły w Licealiadzie miejsca w drugiej dziesiątce (11 i 16) i zakończyły swój udział na tym etapie rozgrywek. Nasza „podstawówka” po zaciętej walce wywalczyła brązowy medal oraz awans! Przegraliśmy tylko jeden mecz, z PSP 17 Kalisz, jak się okazało z późniejszymi wicemistrzami Polski.

Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół odbyły się w drugiej połowie maja, w położonej u podnóży Gór Opawskich, w dolinie Złotego Potoku miejscowości Pokrzywna k./Głuchołaz.

Zbąszynianie nie zawiedli
Ekipa ZSP Zbąszyń (Adrian Olszewski, Mikołaj Stachecki, Dawid Olszewski oraz Roksana Nowak) uplasowała się na znakomitym 9 miejscu. Warto dodać, że większość naszego składu stanowili uczniowie 3 i 4 klas. W przyszłym roku naszym celem będzie włączenie się do walki o podium. Na początku drugiej dziesiątki (11 miejsce) rywalizację ukończyła drużyna Gimnazjum Zbąszyń.

Jak widać z powyższego podsumowania, jeśli chodzi o „życie szachowe” w naszym klubie, działo się naprawdę sporo. Gdyby jeszcze dodać wszystkie pozostałe jednodniowe imprezy w których uczestniczyliśmy, to zabrakłoby czasu i miejsca by to wszystko opisać.

Przed nami teraz troszkę czasu na odpoczynek. Pod koniec wakacji planujemy wystartować w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Szkół (Dąbki k./Darłowa 20-29.08.2016), w drugiej połowie września czekają nas Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów (Gniezno).

Informacja:Robert Goździewicz