(© Wiadomości24.pl)

Mężczyźni w krajach Unii Europejskiej używają komputera i sieci internet częściej niż kobiety. Jednocześnie płeć piękna rzadziej deklaruje znajomość podstaw obsługi komputera.

Z przeprowadzonych przez Europejskie Biuro Statystyczne Eurostat badań, wynika, że blisko 67 proc. młodych mężczyzn i 62 proc. młodych kobiet w UE, w 2006 roku używało komputera codziennie. Proporcja ta była wyższa na korzyść mężczyzn w starszych grupach wiekowych (25-54 lat i 55-74 lat).

Więcej młodych (16-24 lat) mężczyzn (53 proc.) niż kobiet (48 proc.) przyznaje się również do codziennego korzystania z internetu. Dla 43 proc. panów w wieku 25-54 lat globalna sieć jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Wśród kobiet wskaźnik ten wynosi 34 proc. Co ciekawe, każdego dnia w krajach UE z Internetu korzysta 27 proc. osób starszych, w wieku 55-74 lat.

Panowie dominują również pod względem umiejętności związanych z obsługą komputera. W grupie wiekowej 16-24 lat wskaźnik osób, które znają podstawowe zagadnienia związane z komputerem w stopniu wyższym wynosi wśród mężczyzn 78 proc., a wśród kobiet 73 proc.

Z danych Eurostatu wynika również, że specjalista komputerowy to w UE zawód typowo męski. W 2006 roku na tym stanowisku zatrudnionych było bowiem 2,6 proc. z pracujących panów i 0,7 proc. pań. Jednocześnie wśród mężczyzn od 2001 roku systematycznie zwiększa się liczba specjalistów zajmujących się komputerami, podczas kiedy u kobiet pozostaje ona na niezmienionym poziomie.

A jak sytuacja wygląda w Polsce? Co zaskakujące, w grupie wiekowej 25-54 lat więcej kobiet (32 proc.) niż mężczyzn (31 proc.) deklaruje używanie komputera codziennie. Wśród młodszych osób (16-24 lat) proporcja ta jest już jednak odwrotna. Nieduża różnica między płciami jest również w przypadku korzystania z internetu. Codziennie robi to bowiem 23 proc. Polaków i 22 proc. Polek w wieku 25-54 lat oraz odpowiednio 47 proc. i 40 proc. w wieku 16-24 lat. Jednocześnie zaledwie 0,5 proc. pracujących kobiet w Polsce zajmowało stanowisko specjalisty w branży informatycznej, podczas gdy wśród mężczyzn wskaźnik ten wyniósł 1,7 proc.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!