Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazał się specjalny numer pisma "Federalistka"

Redakcja
Adam K. Podgórski
Nowy, specjalny numer ”Federalistki”, pisma wydawanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, przynosi sporą porcję interesujących tekstów.

Publikacja wydana została w ramach projektu „Jawnie przejrzyście, odpowiedzialnie. Standardy w organizacjach pozarządowych”. Celem projektu FRSO, w którym uczestniczą jest – jak piszą autorzy - „wypracowanie i upowszechnienie standardów działania organizacji pozarządowych i procedur ich wdrażania, a tym samym podniesienie jakości działań organizacji pozarządowych, co przyczyni się do zwiększenia ich wiarygodności i wobec opinii publicznej, i partnerów zewnętrznych”.

Standardy w NGO, to wbrew pozorom wcale nie oczywistość, ale niezwykle ważny problem. Większość organizacji mało o nie dba, pochłonięta zdobywaniem pieniędzy gwarantujących ich byt. Dla wielu jest to zresztą jedyny cel ich działania, a nie to, co powinno być główną misją, czyli zmienianie zastanej rzeczywistości. Wystarczy zajrzeć do statutów, aby przekonać się, że zostały w nich zapisane wszelkie możliwe obszary działania; od edukacji i wychowania, po ekologię i sport, przez problemy niepełnosprawnych, mniejszości narodowych, równego statusu kobiet i mężczyzn, dziedzictwo kulturowe, itd. Wszystko po to, aby ubiegać się o wszelkie możliwe grandy i stratować w konkursach ofert. Stąd ogromna ilość organizacji określanych mianem „grantożerców”, czy wręcz "organizacji hienowych”. Choć to przykre, nie należy się
temu zjawisku specjalnie dziwić: skora taka jest rzeczywistość, i takie są możliwości…

Lekturę „Federalistki numer 3 należy szczególnie polecić osobom, którym mimo codziennej harówki, nie umyka z pola widzenia dbałość o dobre imię, wizerunek i reputację własnej organizacji. Bez wątpienia z ochotą zapoznają się z nową Kartą Zasad, jak i ze Standardami Otwartości Publikacji.

Na stu osiemdziesięciu stronach publikacji zamieszono również szereg artykułów autorskich, wymieniając pobieżnie: Krzysztofa Izbebskiego - („Kodeksy etyczne”), Marcina Dadela, („Standardy równego traktowania”), Krzysztofa Smolnickiego - („Ekostandardy w siedmiu krokach”) oraz wiele innych.

Zajmujące są materiały „Przełamywanie podziałów społecznych”, „Rzecznictwo sprawiedliwości społecznej”, „Wzmacnianie legitymizacji” oraz cykl poświecony reprezentacji i reprezentatywności.

Temat o dyskusji wrzuca Ośrodek Badania Aktywności Lokalnej, prezentując wyniki badań ankietowych pod nazwą: „Zarządzanie – standardy w organizacji pozarządowej”. Gorąco zachęcam do czytania „federalistki”, a przed wszystkim do stosowania wiedzy tak uzyskanej w codziennej praktyce NGO.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto