Plakat koncertu akordeonowego Plakat koncertu akordeonowego

Plakat koncertu akordeonowego. (© materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim)

W ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej 24 maja 2015 roku w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się koncert duetu "Classic Accordion".

Koncert rozpocznie się o godzinie 17, kiedy to w stylowych komnatach pałacu Wielopolskich pojawią się dwaj ukraińscy akordeoniści Anton Stetsiuk i Bohdan Kozhushko, którzy od ubiegłego roku tworzą duet "Classic Accordion".

Anton Stetsiuk był jednym z najlepszych studentów Akademii Muzycznej im. S.Prokofiewa w Doniecku. W wieku 20 lat był już laureatem pięciu międzynarodowych konkursów dla bajanistów. Tragiczne wydarzenia w Donbasie w 2014 roku przerwały jego studia. Akademia Muzyczna w Doniecku została zniszczona, a Anton Stetsiuk był ewakuowany z Doniecka do Lwowa, gdzie ukończył skończył studia w tamtejszej Akademii Muzycznej.

We Lwowie zaprzyjaźnił się z Bogdanem Kozhushko – również bajanistą, laureatem wielu międzynarodowych konkursów, solistą, kameralistą i pedagogiem. I tak powstał duet, który w ciągu roku zagrał wiele koncertów na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji i w Czechach. W grudniu minionego roku artyści nagrali dwie płyty. Podczas koncertu w Ostrowcu Świętokrzyskim zagrają utwory z tych krążków, m.in. kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchina Rossiniego i J. Orłańskiego - Tytarenki ("Suita w stylu ludowym"). Bilet na koncert w ostrowieckim muzeum zatytułowany "Zacznijmy od Bacha" kosztuje 20 złotych.

Tego samego dnia o godzinie 12.30 ukraiński duet akordeonowy zagra w kościele św. Michała Archanioła w Lasocinie (gmina Ożarów). A już 6 czerwca w Ostrowcu świętokrzyskim prawdziwe wydarzenie muzyczne: na scenie kina Etiuda wystąpi Włodek Pawlik ze swoim trio, Randy Brecker i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka, laureaci nagrody Grammy, w koncercie "Night in Calisia".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!