Od 22 do 30 sierpnia potrwa w Warszawie XII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na ulicy Próżnej i placu Grzybowskim pojawią się kramy, a w tle wybrzmiewać będzie muzyka klezmerska.

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu będzie miało miejsce po raz pierwszy na Placu Defilad, gdzie dawniej znajdował się m. in. dom sierot Janusza Korczaka. Podczas całego tygodnia mieszkańcy stolicy poznają historię dawnego, żydowskiego oblicza miasta - odbędzie się m. in. spotkanie z Jerzym Stanisławem Majewskim, który opowie o losach getta, spacer szlakiem przedwojennej ulicy Gęsiej i żydowskiej Pragi.

Impreza będzie niezwykle bogata muzycznie. Artystom jazzowym poświęcono cykl koncertów Singer Jazz Festiwal, narodziło się także Swinging Jewish Warsaw, na którym w języku jidysz zaśpiewają Kayah, Katarzyna Nosowska oraz Gołda Tencer. Ciekawie zapowiada się występ Joshui Nelsona i Sienna Gospel Choir, łączącego gospel z kulturą hebrajską oraz krakowskiego artysty Grzegorza Turnaua. Uwagę entuzjastów dramatu przyciągnie na pewno program Teatru Żydowskiego.

Znajdą się w nim m. in.: ''Dybuk'', ochrzczony żydowską wersją ''Romea i Julii'', ''Głowa pełna ptaków'' z obsadą izraelskich aktorów oraz ''Aktorzy żydowscy''. Na festiwalu nie zabraknie także takich elementów folkloru, jak tradycyjna, żydowska kuchnia - będą nawet warsztaty z pieczenia idealnej chałki - oraz nauka tańca.

(aip)

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!