Na terenie jednostki wojskowej w Kazuniu Nowym w województwie mazowieckim znajduje się cerkiew wybudowana na początku XX wieku, prawdopodobnie w 1900 r. Niestety, pomimo ochrony konserwatorskiej, obiekt jest bardzo zniszczony i zdewastowany.

Jeszcze w latach 60. XX wieku budynek był zwieńczony kopułami, które wojsko rozebrało i cały budynek przeznaczyło na stołówkę żołnierską, a w później na halę sportową. Niestety brak gospodarza i zainteresowania ze strony państwa spowodowały, że budynek popadł w ruinę. Wojsko ograniczyło się tylko do ogrodzenia terenu, a wszystkie okna i drzwi zostały zamurowane. Zapadający się dach i czynniki atmosferyczne dokonują dalszego zniszczenia.

Byłoby wielką szkodą, gdyby ten ciekawy obiekt uległ całkowitemu zniszczeniu. Brak gospodarza Twierdzy Modlin spowoduje, że prędzej czy później znikną z powierzchni ziemi takie obiekty, jak chociażby ta prezentowana na zdjęciach cerkiew forteczna - jedyny ocalały ceglany budynek tego typu w centralnej Polsce.

- Niestety, my jako grupa przewodników nie raz pisaliśmy listy do konserwatora zabytków, do władz wojskowych, do burmistrza miasta, wójtów itd, itd. Niejednokrotnie były to pisma bez odpowiedzi, a jak już odpowiedzieli, to dali do zrozumienia, że nie zrobią w tym kierunku nic! I tak sobie stoi bidulka i niszczeje, a tak długo, jak wojsko będzie miało "pod opieką" ten teren, tak długo nic się nie zrobi w kierunku ocalenia tego zabytku. Poparcie lokalnych władz mieliśmy wtedy, kiedy trzeba było na nie głosować w wyborach, obietnic i zapewnień nie było końca, a po wyborach... szkoda słów - mówi pan Robert Czerwiński

W Polsce mamy niestety mało cerkwi murowanych. Dlatego powinny być one objęte szczególną ochroną, jako relikt minionych czasów. Każdy obiekt niezależnie od nacji czy wiary osób, które z niego korzystały, stanowi o kulturze państwa, na terenie którego się znajduje.

Myślę, że odpowiedni apel do władz mógłby je zmobilizować do konkretnych działań. Dlatego, jako społeczność forum internetowego, składamy petycję do marszałka województwa mazowieckiego. Czytelników tego artykułu oraz wszystkich, którym na sercu leży leży dobro kultury narodowej, prosimy o podpisy.


W opracowaniu powyższego materiału korzystałem z tekstu zamieszczonego w poście

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!