(© Autor: Mariusz Kubik, Wikipedia)

"Sławomir Mrożek uciekał z naszego kraju, ale nie z tego względu, że go nie kochał. - Ciągle coś go drażniło w Polakach, w naszej nieumiejętności urządzenia sobie fajnego życia" – powiedziała w rozmowie z RMF FM, słynna aktorka Anna Polony.

W dniu pogrzebu, urna z prochami dramaturga Sławomira Mrożka, będzie wystawiona w Barbakanie, a wraz z nią zostanie również wystawiona księga kondolencyjna - poinformował wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Krakowa. Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia w Nicei w wieku 83 lat.

"Sławomir Mrożek uciekał z tego kraju, ale nie dlatego, że go nie kochał" - mówi w rozmowie z RMF FM, słynna aktorka Anna Polony. "Ciągle coś go drażniło w Polakach, w naszej nieumiejętności urządzenia sobie fajnego życia" – podkreśla aktorka Anna Polony. Pisarz Jerzy Pilch ocenia: Mrożek czuł się samotny.

Edward Hartwig - jeden z bardziej znanych na świecie polskich fotografików, uznawany przez ekspertów za artystę o wszechstronnych możliwościach i zdolnościach - o Mrożku powiedział: Był postacią niezwykle oryginalną, niczego nie żałował.

Według wcześniejszych ustaleń z rodziną, prochy Sławomira Mrożka będą złożone 17 września 2013 roku, w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła, w Krakowie. Przed tą ceremonią, o godzinie 13, w tym samym kościele, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, będzie przewodniczył mszy żałobnej.

Jak informują we wspólnym komunikacie - Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy i Urząd Miasta Krakowa - w dniu pogrzebu, o godzinie 10, w krakowskim Barbakanie wystawiona będzie publicznie urna z prochami Sławomira Mrożka oraz księga kondolencyjna. Dla mieszkańców Krakowa i uczestników pogrzebu ma to być okazja do pożegnania z wybitnym naszym dramaturgiem. O godzinie 12:30, karawan konny przewiezie urnę spod Barbakanu, do kościoła św. Piotra i Pawła, przy ul. Grodzkiej.

W uroczystościach żałobnych odbywających się w kościele, wezmą udział: rodzina Sławomira Mrożka, jego przyjaciele i współpracownicy, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Przebieg uroczystości będzie można oglądać w transmisji na telebimie, ustawionym na pl. św. Marii Magdaleny. Krakowski Panteon Narodowy będzie dostępny dla mieszkańców miasta przez około godzinę po zakończeniu uroczystości żałobnych.

Stanisław Cybruch

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!