W dniu 9 listopada w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyła się uroczysta akademia z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. "Nasza Najdroższa Rzeczpospolita".

W nastrój święta narodowego wprowadza scenografia przygotowana na tęokazję. Flagi w narodowych barwach, krzyże z datami najważniejszych wydarzeń tego okresu. Wszyscy uczestnicy z wpiętymi kotylionami na piersi.
Akademia ta, to lekcja patriotyzmu, to głęboka nauka skierowana do dorosłych i dzieci, jak być Polakiem-patriotą w obecnych czasach.

- Jestem Polakiem, to znaczy, że znam i szanuję polskie symbole narodowe: flagę, godło i hymn Polski - tłumaczy jeden z uczniów, a drugi rozszerza tę myśl. - Jestem Polakiem, znam i szanuję polską kulturę, obyczaje i tradycję oraz ludzi, którzy to tworzą - mówił. Kolejny uczeń przypomina: - Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: godnie biorę udział w uroczystościach patriotycznych w szkole i poza nią.

W programie recytowane z wielkim zapałem wiersze: "Jedenasty listopada" Ludwika Wiszniowskiego, "Złamane berła" S. Rybki oraz wzruszający "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy w wykonaniu przedszkolaków. Chór szkolny przypomniał pieśni: "Wojenko, wojenko", "Piechota", "Legiony". Całość przedstawienia oprócz doniosłego przewodniego tematu łączyła postać warszawskiego gazeciarza z tamtego okresu, który zapowiadał najważniejsze wydarzenia historyczne np. wybuch I wojny światowej

- Co roku w naszej szkole świętujemy uroczyście 11 listopada - informuje Agnieszka Kluskiewicz, reżyser spektaklu (nauczycielka historii w szkole). Jest to ważne dla całej społeczności szkolnej - dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Ta data to okazja do przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny, jej drogi do odzyskania wolności. To okazja do przypomnienia ludzi, którzy o nią walczyli i przekazania elementarnych zasad patriotyzmu - dodaje.
Na zakończenie uroczystości zebrani odśpiewali hymn Polski.

Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na miejskie uroczystości obchodów święta odzyskania niepodległości, które odbywają się na terenie Legionowa oraz do Domu Pomocy Społecznej "Kombatant".

Znajdź nas na Google+

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!