W piątek dnia 24 maja o godz. 19, odbędzie się uroczystość wręczenia tegorocznym laureatom "Nagrody im. Karla Dedeciusa". Uroczystość odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w kamienicy "Pod Kruki", Rynek Główny 25.

Nagrodę im. Karla Dedeciusa, przyznawaną po raz szósty przez Fundację Roberta Boscha dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej i niemieckich tłumaczy literatury polskiej, otrzymają w piątek dnia 24 maja w Krakowie Jakub Ekier i Bernhard Hartmann. Laureatów zaproponowało polsko-niemieckie jury pod patronatem wybitnego tłumacza Karla Dedeciusa. Obaj laureaci zostali wyróżnieni za wybitne osiągnięcia translatorskie oraz za działalność na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami. Nagroda dla każdego laureata wynosi 10 tysięcy euro.
Laureatami nagrody za rok 2013 zostali.

Jakub Ekier (ur.1961) studiował germanistykę w Warszawie, od 2001 roku pracuje jako pisarz i tłumacz. Tłumaczy przede wszystkim lirykę, utwory Reinera Kunze, Bertolda Brechta, Paula Celana i Ilse Aichinger. Ekier wydał także wiele tłumaczeń prozy, w tym powieści Franza Kafki, Daniela Kehlmanna, opowiadania Ferdinanda von Schiracha oraz eseje Helmuta Böttigera, Dursa Grünbeina i Maxa Frischa.

Bernhard Hartmann (ur.1972) studiował polonistykę i germanistykę na uniwersytetach w Moguncji i Poczdamie. Od 2001 roku tłumaczy teksty literackie i naukowe z języka polskiego. Hartmann tłumaczy wiersze Tadeusza Różewicza, Julii Hartwig, Adama Zagajewskiego, Tomasza Różyckiego i Artura Szlosarka. Poza tym opublikował liczne tłumaczenia utworów prozatorskich (Hanny Krall i Lidii Amejko) oraz wiele esejów i sztuk teatralnych.

Konferencja prasowa z udziałem laureatów tegorocznej edycji nagrody im. Karla Dedeciusa - polskich i niemieckich tlumaczy
Jakuba Ekiera i Bernharda Hartmanna, w piątek, 24.5.2013, o godz. 11, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25.

Żródło:Informacja prasowa:
Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt (Deutsches Polen-Institut) i Fundacji im. Roberta Boscha.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!