Bieżący rok dla Miechowic to rok jubileuszów - 80. rocznicy śmierci Matki Ewy i 120-lecia poświęcenia Jej dzieła, "Ostoi Pokoju".

"Nigdy nie powinien duch świeckiego wyrachowania czy ludzkich kalkulacji brać górę nad świętym impulsem miłości Jezusowej"z testamentu Matki Ewy.

Nie tak dawno, bo w czerwcu, obchodziliśmy 80. rocznicę śmierci Matki Ewy, diakonisy, założycielki w Bytomiu-Miechowicach "Ostoi Pokoju".

Kim była Matka Ewa?
Waleska Anna Katarzyna Adelajda Maria Elżbieta Ewa von Tiele-Winckler - tyle patronek otrzymała na chrzcie Matka Ewa, która urodziła się w miechowickim pałacu 31 października 1866 roku, jako przedostatnia z dziewięciorga dzieci Waleski i Huberta Tiele-Wincklerów. Przyszła na świat w jednym z najbogatszych rodów w Cesarstwie Niemieckim. Ojciec Hubert von Tiele-Winckler był właścicielem kopalń, hut i koksowni, założycielem Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa oraz majątków na Śląsku i w Meklemburgii.

Szlachciankę od początku nazywano Ewą, mimo że jej pierwszym imieniem było, odziedziczone po matce, imię Waleska. W wieku czternastu lat, cztery lata po śmierci matki, Ewa wraz z rodzeństwem została konfirmowana w kościele ewangelicko-unijnym, przystępując tym samym do społeczności wiernych.

Ewa od najmłodszych lat dostrzegała trudy życia poza zamkiem. Z potrzeby serca, czując chęć niesienia pomocy innym, wyjechała w 1886 r. do zakładu "Bethel" w Bielefeld w Niemczech, by uczyć się pielęgniarstwa i opieki nad chorymi (materiał http://www.wiadomosci24.pl/artykul/bytom_znany_i_nieznany_cz_5_matka_ewa_141306.html)

Prezent bożonarodzeniowy
Ośmiomiesięczny pobyt Ewy w zakładach opieki zaowocował w lutym 1888 r. zezwoleniem ojca na działalność pielęgniarską i charytatywną córki w Miechowicach. W tymże roku, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, Ewa otrzymała od ojca plany domu dla potrzebujących - przyszłej "Ostoi Pokoju". Jednak, jak zastrzegł ojciec, praca z potrzebującymi i chorymi nie powinna jej odciągać od rodzinnego domu. W pałacu miała też swoje pokoje, do których powinna wracać po trudach pracy.

29 września 1890 r. został poświęcony i oddany do użytku budynek - "Ostoja Pokoju". Jak podaje Józef Bonczol w "Bytomskim słowniku biograficznym": "... Znalazły tu schronienie samotne, stare, nierzadko nieuleczalnie chore kobiety, a także dzieci bezdomne i dotknięte paraliżem. Pod koniec 1890 roku zamiast czterech łóżek, stało ich tu już 10-krotnie więcej."

To właśnie 80. rocznica śmierci Matki Ewy i 120-lecie poświęcenia "Ostoi Pokoju" są piękną okazją do uroczystego spotkania w dniu 15 września br o godzinie 18 w parafii ewangelicko-augsburskiej.

Jak zapowiada ksiądz proboszcz Jan Kurko, dzień ten będzie dniem promocji audiobooka poświęconego życiu i działalności Matki Ewy. Krążek zatytułowany "Matka Ewa" składa się z trzech części: Wspomnień, Działań Ducha Świętego oraz O małej Ewie, co chciała pokonać smoka.

Fragment "O małej Ewie, co chciała pokonać smoka"

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!