John Kerry - senator Partii Demokratycznej i były kandydat na urząd prezydenta USA - otrzymał z rąk Baracka Obamy nominację na szefa Departamentu Stanu. Zastąpi na tym stanowisku Hillary Clinton.

"Całe życie przygotowało go do tej roli" - oświadczył w czasie specjalnej konferencji prasowej prezydent USA Barack Obama, wręczając Johnowi Kerry'emu nominację na stanowisko Sekretarza Stanu. Obama podkreślił, że Kerry "jako syn funkcjonariusza Służby Zagranicznej posiada głęboki szacunek dla pracowników Departamentu Stanu".

Chwaląc nie tylko polityczne osiągnięcia i zasługi przyszłego szefa amerykańskiej dyplomacji, prezydent Obama przypomniał o jego służbie w Wietnamie, mówiąc, że Kerry "rozumie, że mamy obowiązek używać potęgi Ameryki mądrze, zwłaszcza naszej siły militarnej".

Prezydent USA zwrócił uwagę na fakt, że John Kerry - jako senator i przewodniczący Komitetu Spraw Zagranicznych - przez blisko 30 lat odgrywał ważną rolę w realizacji polityki zagranicznej USA. "John zdobył szacunek i zaufanie przywódców z całego świata" - stwierdził Obama.

Krótką część swojego przemówienia, prezydent Obama poświęcił także żonie senatora Kerry'ego, Teresie Heinz-Kerry. Jak powiedział, "jako osoba, która przybyła do tego kraju jako imigrantka, ona rozumie lśniące wartości, jakie Ameryka reprezentuje w świecie".

Kim jest John Kerry i dlaczego zastąpi Hillary Clinton? Czytaj na kolejnej stronie -->
John Forbes Kerry ma 69 lat. W 1985 roku został wybrany do Senatu z ramienia Partii Demokratycznej. Funkcję tę sprawuje nieprzerwanie do dziś, co czyni go obecnie dziewiątym, według długości stażu, amerykańskim senatorem. W 2004 roku, jako kandydat Demokratów, Kerry przegrał z Georgem W. Bushem wyścig o fotel prezydenta USA.

Nominacja Johna Kerry'ego na szefa Departamentu Stanu jest efektem rezygnacji Hillary Clinton, która piastowała to stanowisko od 2009 roku. Jeszcze przed ostatnimi wyborami prezydenckimi, żona byłego prezydenta USA Billa Clintona zapowiedziała, że nawet jeśli Barack Obama otrzyma w nich reelekcję, ona odejdzie z jego administracji.

Według nieoficjalnych doniesień prasowych, odchodząca Sekretarz Stanu może wkrótce trafić do waszyngtońskiej siedziby Banku Światowego w charakterze prezesa. Inne spekulacje mówią natomiast o pogarszającym się stanie zdrowia Hillary Clinton.

Przeczytaj pełną treść oświadczenia prezydenta USA Baracka Obamy w sprawie nominacji Johna Kerry'ego na stanowisko Sekretarza Stanu (j. angielski).

Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!