Nowe technologie często są groźne dla zwierząt. Coraz częściej stosowane miękkie, gumowe lub silikonowe uszczelki, są wydziobywane przez ptaki. Może je to nawet zabić!

Od pewnego czasu, zamiast starych, sprawdzonych od setek, a może i tysięcy lat rozwiązań inżynierskich, stosujemy w budownictwie miękkie uszczelki gumowe, silikonowe czy z innego tworzywa. Także do uszczelniania łączeń tafli szyb na dachach. Możliwe, że tak jest szybciej i taniej, ale takie uszczelnienia bardzo chętnie wydziobują ptaki - nie wiemy czy im to smakuje, czy to budulec na gniazda. W pierwszym przypadku ptaki, które zjedzą taki wydziobany element uszczelniający, mogą chorować lub nawet zdechnąć z powodu zatkania przewodu pokarmowego.

Panowie i panie inżynierowie budownictwa - czy nie można byłoby po prostu łączyć takich szklanych tafli na zakładkę, podobną do tej jaką stosuje się do tradycyjnych dachówek? Wtedy i woda nie przeciekałaby do pomieszczeń z takimi wydziobanymi dachami i ptaki nie miałyby problemów z trawieniem tej niejadalnej masy.

Autor wie z doświadczenia z warszawskimi biurowcami i nie tylko, że ten problem jest coraz powszechniej spotykany. Nawet kolce na łączach nie zawsze pomagają. Apeluję i proszę: "Stop miękkim uszczelkom szyb na dachach i elewacjach wieżowców! Stosujmy stare, sprawdzone od wieków rozwiązania!".

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!