Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na pigułkę gwałtu

Redakcja
źródła własne
źródła własne
Karnawał jest czasem szalonych imprez do białego rana. Klub? Pub? Dyskoteka? Wszyscy to znamy, ale chciałbym zwrócić uwagę na swoje drinki, by impreza nie przeistoczyła się w koszmar i to za sprawą tylko jednej tabletki

Czym są pigułki gwałtu? Jakie mają działanie? Jak ustrzec się przed "narkotykami klubowymi" i ich działaniem. "GHB podobnie jak flunitrazepam znane jest jako pigułka gwałtu. Duże dawki tej substancji (powyżej 4 gramów) mogą wywoływać amnezję i utratę świadomości. Ta właściwość kwasu γ-hydroksybutanowego wykorzystywana jest przez gwałcicieli. Dodatkowo alkohol etylowy wchodzi w interakcję z GHB i powoduje zwiększenie liczby efektów ubocznych. Wykrycie GHB w krwi jest bardzo trudne lub niemożliwe, gdyż jego ostatecznymi metabolitami są dwutlenek węgla, woda. Testery jednorazowego użytku w kształcie karty kredytowej, które wykrywają GHB w napojach, są dostępne w Polsce. Testery mają jednak problem z wykrywaniem małych ilości GHB (mniej niż 1,25 g/250 ml) oraz nie wykrywają GHB w napojach o ciemnej barwie lub w napojach o gęstej konsystencji."

Małe dawki GHB od 0,5 g do 1,5 g powodują często efekt podobny do wypicia 1 do 3 drinków z alkoholem. Użytkownicy czują się zrelaksowani, towarzyscy, mają lekko zaburzoną motorykę, czasem delikatne zawroty głowy i inne efekty wywoływane przez niewielkie ilości alkoholu. Nawet przy małych dawkach nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych. Niewielkie zwiększenie dawki i pojawiają się mdłości, zawroty głowy, zaburzenia mowy, brak koordynacji ruchów, dezorientacja. Przy dużych dawkach może dojść do amnezji, drgawek, utraty przytomności.

Osobę pod wpływem tabletki gwałtu łatwo wyprowadzić z klubu, pod pretekstem chęci niesienia jej pomocy. Ofiara nie jest w stanie protestować, staje się uległa. Zapytana, bez oporów podaje swoje dane, co jest wykorzystywane przez złodziei, w celu wyłudzenia pieniędzy. Z pigułki gwałtu najczęściej korzystają gwałciciele. Gdy odurzona osoba w końcu dojdzie do siebie i odzyska przytomność, nic nie pamięta!

Pigułka gwałtu ma postać płynu, proszku, tabletek lub granulatu. Jest bezbarwna i praktycznie bezzapachowa. Środków nie wyczuwa się, gdy są rozpuszczone w drinku albo dodane do ciastka.
Substancja GHG już po około 8 godzinach rozkłada się we krwi do wody i dwutlenku węgla, a po 12-stu nie można jej wykryć nawet w moczu. Dodatkowo przerażające jest to, że GHB można bez większych problemów zrobić samemu w domu. Przepisy i linki do nich dostępne są w internecie, a składniki są legalne.

Inne popularne środki o podobnym działaniu
Ketamina w postaci cieczy lub białego proszku działa podobnie do GHB i równie szybko znika z organizmu. Trzecim modnym środkiem jest rohypnol. Wywołuje senność, zawroty głowy i luki w pamięci.
Tzw. "drag club", czyli pigułki gwałtu, są popularne na imprezach techno. W Polsce po raz pierwszy zauważono je w lutym 2004 r. w Warszawie, potem na dobre zadomowiły się w dyskotekach w innych częściach kraju.

Jak ustrzec się przed "narkotykami klubowymi"?
# Zawsze chodź na dyskoteki w towarzystwie przyjaciela, który będzie trzeźwy i w razie potrzeby odwiezie cię do domu. Unikaj znajomych "z przypadku"
# Umów się z przyjaciółmi, że będziecie spotykać się co 20 minut w określonym miejscu.
# Nie bierz drinków od nieznajomych. Nigdy nie możesz być pewny czy w danym napoju nie ma substancji GHB
# staraj się kupować napoje w fabrycznie zamkniętych opakowaniach i otwierać je własnoręcznie. Jeżeli nie jest to możliwe, obserwuj jak napój jest przyrządzany
# Nie zostawiaj szklanki z drinkiem, gdy idziesz na parkiet lub do toalety.
# Unikaj dzielenia się i wymieniania napojami.
# Jeśli poczujesz się źle (mdłości, senność, zachwianie równowagi po małej ilości alkoholu, problemy z wymową) - zgłoś się o pomoc do zaufanej osoby lub do obsługi lokalu, zastanów się z kim opuszczasz lokal (zdecydowana część ofiar zostaje napadnięta przez osoby, które pierwsze zaoferowały pomoc) a w razie postępowania objawów i pogarszania się ogólnego stanu koniecznie skontaktuj się z lekarzem i powiadom policję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto