Uwaga! Polacy posiadają coraz mniej pasji, rośnie liczba frustratów

Firma MB SMG/KRC przeprowadziła sondaż, który obrazuje najchętniej wybierane zajęcia przez Polaków. Prawie połowa z nas najchętniej ogląda telewizję, co czwarty idzie spać, a piaty.. nie robi nic. Ta absencja nie zachwyca - alarmują psychologowie.
Wspinanie może też być ciekawą formą spędzania wolnego czasu
 Andrzej Makarczuk, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wspinacz_w_płytach2.jpg

23 proc. Polaków w wolnych chwilach oddaje się błogiemu nic nie robieniu, nie przejawiając żadnej aktywności. Do ulubionych zajęć aż 17 proc. przepytanych należy przeglądanie internetu, 25 proc. z nas śpi, 32 proc spotyka się z przyjaciółmi i znajomymi. Pocieszające może być sięganie po książkę i prasę jednej piatej respondentów. Tylko 3 proc. z nas chodzi do kina czy teatru, 4 proc. podróżuje i tyle samo gra np. w gry planszowe. 12 proc. w wolnych chwilach gotuje, tyle samo osób uprawia działkę i słucha radia, natomiast 9 proc. majsterkuje.

Jak podaje Dziennik Metro wśród bardziej aktywnych upodobań Polaków można znaleźć uprawianie sportów (5 proc.), tylko 8 proc. z nas oddaje się rekracji na świeżym powietrzu. Jedynie 3 proc. w wolnym czasie się dokształca np. ucząc się jezyków obcych.

Psychologowie badając ten sondaż nie pozostawiają złudzeń: "Po prostu nie potrafimy wykorzystywać wolnego czasu. Po okresie transformacji żyje nam sie lepiej, ale musi minąć jeszcze trochę czasu, nim nauczymy się pielęgnować swoje pasje".

Brak hobby najmniej doskwiera młodym ludziom do 24. roku życia, ale już dwa razy więcej 30-latków jest mało aktywnych, gdyż poświęcają się oni głównie pracy i rodzinie.

Ludzie nie posiadający swoich własnych zainteresowań często popadają w życiową frustrację i niezadowolenie. Niejednokrotnie próbują coś zmienić, jednak uważają - co dotyczy głównie starszych - że jest już za późno.

Według psychologów podczas poszukiwania pasji nie trzeba brać się z życiem za rogi. - "Najważniejsze to obserwować, co nam przynosi los i robić wszystko, by to wykorzystać - podsumowuje" - mówi Beata Pachońska, psycholog i terapeuta z Pracowni Psychologii Praktycznej w Krakowie.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.