V Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego wkroczyły w dniu 9 czerwca 2016 roku do Muzeum Historycznego w Legionowie.

Wystawa „Dzieje Legionowa 1877-1990” oraz warsztaty plastyczne „Balonowe tradycje Legionowa”

V Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego wkroczyły w dniu 9 czerwca 2016 roku do Muzeum Historycznego w Legionowie. Gospodarze zaprosili na ten dzień 120 uczestników Dni osób Niepełnosprawnych reprezentujących różne instytucje i zrzeszenia Jak przystało na dobrego organizatora Muzeum przygotowało dla swych gości nie lada atrakcje. W programie wspaniała wystawa „Dzieje Legionowa 1877-1990”. Wystawa ta to skrupulatnie przygotowana i udokumentowana ekspozycja zawierająca setki eksponatów związanych z miastem, historią powstania, jego rozwojem i nazwą. Warsztaty plastyczne „ Balonowe tradycje Legionowa” prowadzone przez dr Aleksandrę Jakóbczyk Gola, Malwinę Piorun, Katarzynę Ziułkowską-Karnicką i Magdalenę Woińską były przykładem świetnej organizacji. Jednorazowo brało w nich udział około 25 uczestników. Warsztaty te były uzupełnieniem wiedzy o Legionowie, jej utrwaleniem poprzez twórcze działania plastyczne. Uczestnicy malowali na szkle balonowe witraże. Balony są związane ściśle z historią tego miasta.

Dyrektor Muzeum dr hab. Jacek Szczepański o współpracy
- Muzeum Historyczne od kilku lat aktywnie współpracuje ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Razem z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych prowadziliśmy dwa projekty edukacyjne: Archeologia w pięciu zmysłach oraz Zagraj z nami w Legionowo!. Pierwszy z nich został wyróżniony II nagrodą w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Muzealne „Wierzba”. W tym roku Muzeum po raz pierwszy wzięło udział w obchodach Dni Osób Niepełnosprawnych. Przygotowaliśmy dla zwiedzających dzień otwarty, w którym wzięły udział grupy z Warsztatów Terapii Zajęciowej – przy Ośrodku Pomocy Społecznej i przy Stowarzyszeniu Amicus, Środowiskowy Dom Samopomocy w Serocku oraz Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych. Staramy się profesjonalnie podchodzić do naszych działań, dlatego pracownicy Muzeum przeszli szkolenie ze współpracy z gościem niepełnosprawnym. Zapraszamy grupy osób niepełnosprawnych do współpracy z Muzeum i do korzystania z naszej oferty edukacyjnej - mówił dyrektor Muzeum dr hab. Jacek Szczepański.

Przygotowania, o których wspominał dyrektor Muzeum Historycznego pozwoliły pracownikom nawiązać dobry kontakt i profesjonalnie przygotować każdy etap tej niecodziennej wizyty. Dr Aleksandra Jakóbczyk Gola spotykała się z pozostałymi organizatorami Dni Osób Niepełnosprawnych i wyniesiona wiedza z tych spotkań pozwoliła uniknąć błędów podczas organizacji pikniku- Muzeum Otwarte-.

Jeszcze w tym roku. Kalendarz wydarzeń
A w kalendarzu imprez Dni Osób Niepełnosprawnych jeszcze wiele przewidzianych na ten rok wydarzeń. Już wkrótce Muzeum Historyczne w dniach 27 czerwiec-8 lipiec poprowadzi Muzealne Warsztaty Integracyjne. Osoby niepełnosprawne mile widziane!
A 17 września spotkania w ogrodzie DPS Kombatant w Legionowie.
W październiku Powiatowa Integracyjna Akcja AAC- październik miesiącem osób niemówiących. Wystawa prac uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul Jagiellońska 69 oraz podsumowanie Powiatowej Integracyjnej akcji AAC 3 listopada 2016.
Jest to bogaty w wydarzenia, różnorodne imprezy kalendarz. Organizatorzy już myślą co należy zmienić, poprawić i wprowadzić nowego, aby przyciągać więcej uczestników do udziału w tych imprezach.

Organizatorzy i patroni
Organizatorami V Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego są: Miejski Ośrodek Kultury, Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół I Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II, Miejski Ośrodek Kultury Legionowo, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, Muzeum Historyczne w Legionowie, PCPR Legionowo, DPS Kombatant w Legionowie. Patronami Dni Osób Niepełnosprawnych są: Starosta Legionowski Robert Wróbel, Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski, a patronat medialny sprawuje gazeta „Powiatowa”, Gazeta Miejscowa i LTV oraz radio Hobby.


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!