To już kolejne spotkanie bokserów w Bytomiu na Memoriale Bokserskim im. Leszka Błażyńskiego, który odbył się w dniach 2-3 października w hali "Na Skarpie".

Leszek Błażyński to jeden z naszych najlepszych polskich pięściarzy. Urodził się w Ełku na Mazurach, 5 marca 1949 roku, gdzie również rozpoczął swoją karierę bokserską w klubie Mazur Ełk, reprezentując go w latach 1964-1969. Następnie przeniósł sie w Beskidy, gdzie do 1974 roku walczył w BBTS Włókniarzu Bielsko-Biała. W latach 1974-1983 bronił barw GKS Szombierki Bytom.

Poza krajowymi ringami występował z ogromnym powodzeniem na światowych arenach. Na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku oraz w Montrealu w 1976 roku zdobywał brązowe medale. W roku 1971 na mistrzostwach Europy w Madrycie zdobył swój pierwszy medal srebrny, a w roku 1977 w Halle okazał się najlepszym bokserem
Starego Kontynentu. Był także uczestnikiem mistrzostw świata amatorów w 1978 roku.

W kraju dwukrotnie zdobywał tytuły Mistrza Polski w latach 1971 i 1973, a w roku 1969, 1971 oraz 1980 sięgał po bokserskie wicemistrzostwo. Jedenastokrotnie reprezentował barwy kraju w pojedynkach międzypaństwowych.

Jak podają kronikarskie zapiski stoczył 317 walk. Za wybitne osiągnięcia sportowe odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Postać Leszka Błażyńskiego jest tyle ciekawa, co tragiczna. W wieku czterdziestu trzech lat, 6 sierpnia 1992 roku popełnił samobójstwo. Został pochowany na katowickim cmentarzu.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu zaprasza wszystkich miłośników boksu do hali Na Skarpie przy Frycza-Modrzewskiego na dwudniową galę pięściarską 2 i 3 października od godziny 10.

Foto z memoriału: Bokserzy walczyli w memoriale Leszka Błażyńskiego

Walki finałowe w galerii

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!