W sobotę 30 czerwca w Stadninie Koni Arabka w Mysłowicach-Dziećkowicach zorganizowano piknik rodzinny z okazji Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych

Święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych przypada 4 lipca. W tym dniu w 1776 roku Stany Zjednoczone ogłosiły deklarację niepodległości. Przypomnę, że deklaracja ta wskazywała, czym powinien być rząd, miała charakter uniwersalny, była apelem do całej ludzkości.

Deklaracja niepodległości pokazywała filozofię życia Amerykanów. Wskazywała, że ludzie zostali stworzeni przez Boga i są sobie równi. Na pierwszym miejscu stawiała prawo do życia, do wolności i do poszukiwania szczęścia.

W tym dniu w Stanach Zjednoczonych odbywają się koncerty i festyny, a politycy i urzędnicy wygłaszają przemówienia. Również w sobotę 30 czerwca w Mysłowicach - Dziećkowicach zorganizowano V Śląski Piknik Rodzinny w stylu country & western.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz, prezydent miasta Katowice Piotr Uszok oraz po raz pierwszy – poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Wśród zaproszonych gości znależli się przedstawiciele m.in. placówek dyplomatycznych mających siedzibę na terenie województwa śląskiego oraz polityki, biznesu, nauki i kultury ze Śląska.

Spotkanie rozpoczęto od odśpiewania hymnu Stanów Zjednoczonych i Polski . Następnie głos zabrali przedstawiciele Konsulatu Generalnego w Krakowie oraz notable ze Śląska. Wszyscy podkreślali zasadność tego spotkania oraz zapewniali kontynuację i celebrację tych bilateralnych spotkań. Dzieci uczestniczyły natomiast w zajęciach organizowanych przez animatorów kultury.

Tegoroczna impreza była również okazją do pożegnania kilku konsulów z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, którzy w połowie bieżącego roku kończą swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Wśród nich są: Allen S. Greenberg - Konsul Generalny, Jeffrey C. Vick - Vice-Konsul Generalny, Anne Braghetta - Konsul USA ds. Polityczno-Ekonomicznych, Benjamin Ousley - Konsul ds. Prasy i Kultury oraz Tim Huson - Szef Sekcji Administracyjnej.

Organizatorem V Pikniku Rodzinnego był KNST „Marchołt” z jego prezesem Aleksandrem Fiszerem. Zaś Urząd Miasta Mysłowice, Stadnina Koni „Arabka” i Polsko Amerykańska Rada Współpracy (USPCC) pełnili rolę współorganizatorów przedsięwzięcia.

Program pikniku obejmował muzykę & taniec. Usłyszeliśmy muzykę country w wykonaniu legendarnego zespołu „Whiskey River”. Koncertowała również Orkiestra Rozrywkowa KWK Mysłowice-Wesoła „Happy Big Band”. Ciekawy był wykład na temat Ślązaków w Ameryce. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie .

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!